Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 2

Sonrası ise gittikçe bir felakete dönüşmeye başlar. Drago dövüşün kontrolünü hızla ele alır ve Apollo’yu çok feci bir şekilde döver. Rocky ise Apollo’ya verdiği söz neticesinde havluyu atmaz ve Apollo ciddi bir şekilde yaralanmış olarak önce maçı, sonrasında ise hayatını kaybeder.

Maçın sonunda Rus tarafı Rocky’i tahrik eder ve ondan dövüş sözü alırlar fakat Drago’nun eşi ve ekibi, Amerikan topraklarında kendilerini tehdit altında hissettikleri için ikinci dövüşün Rusya’da yapılmasını isterler. Rocky ise Apollo’nun intikamını almak için nerede olursa olsun dövüşü yapmayı kabul eder.

Adrian, Apollo ile Drago’nun dövüşünde oldukça korkmuştur ve Rocky’nin Rusya’ya gitmesine karşıdır. Fakat kocasını ikna edemez ve Rocky tek başına Rusya yolunu tutar. Ruslar kendisine otel, şehir gibi imkanlar sunacak olmasına rağmen dağ başında bir yer talep eder ve tek başına, doğal yollardan çalışmaya başlar.

Önce kasap, şimdi de marangoz.

Önce kasap, şimdi de marangoz.

Fakat bir süre sonra Duke, hem Rocky’i yalnız bırakmamak hem de Apollo’nun intikamına yardımcı olmak için yardıma gelir. Bu noktadan sonra eğitimler katlanarak artarken, Drago’nun da son teknoloji ürünü Rus laboratuvarlarında olan çalışmalarına şahit oluruz.

Dördüncü filmin sonunda doğal olarak Drago ve Rocky karşılaşırlar. Rocky’nin fiziksel olarak hiç bir avantajı yoktur, Drago sadece güçlü ve dayanıklı değil aynı zamanda daha genç, çok daha uzun boylu (ve daha uzun kollara yani çok büyük bir teknik avantaja sahip) ve iyi eğitimlidir. Rocky’nin sahip olduğu avantaj her zaman sahip olduğu irade ve dayanıklılığının yanı sıra bu kez ek olarak çok daha fazla olan tecrübesidir.

Dövüş boyunca, Rocky çok fazla dayak yer ve oldukça zorlanır. Ancak Drago, kendisinin üstün insan olduğu bilinciyle laboratuvarlarda yetişmiş olmasına rağmen, dövüşün ilerleyen noktalarında şunu söyler;

“O insan değil”

Normal bir adamın kendi ölümcül darbelerine bu kadar dayanmasına inanamamış ve kendine olan güvenini yitirmeye başlamıştır. Zaten o noktadan sonra Rocky’nin cesaretine hayran olan Rus taraftarlar da Rocky’i alkışlamaya başlarlar. Finalde Rocky, Drago’yu nakavt eder ve salondan alkış kopar. Rocky mikrofonu eline aldığında, başlarda seyircinin kendisini sevmediğini ve açıkçası bu hislerin karşılıklı olduğunu söyler. Fakat dövüş boyunca hislerin iki taraf için de değiştiğini, şu an seyirciler ile birbirlerini sevdiklerini ve değiştiklerini, Amerikan ve Rus halklarının düşman olmaması gerektiğini söyleyerek büyük alkış alır. Öyle ki; bu alkışa ve temenniye Rus liderler bile katılmaktadırlar.

rocky5

Rocky evdeki karısı ve oğluna sevgilerini yollar, Drago da kendisini aşağılayan komutanlarına saldırır ve halkların kardeşliği mesajı ile film sona erer.

Dördüncü film, temelde var olan Soğuk Savaş duygularını sömürme amaçlı gibi görünse de, verdiği mesajlar ile milli duyguları harekete geçirmenin yanı sıra barış fikrini aşılıyor olmasıyla da farklı bir yere sahiptir. Drago karakteri ise agresif Lang ve kendine güvenen, dalgacı Apollo’ya göre çok daha sessiz ve az konuşan bir tablo çizer, var olan karikatürize Komünist/Rus sporcu imajına da katkıda bulunur. Maçta Rocky, ünlü bayraklı şortu giyerken, Drago da aynı şortun Rus bayraklı halini giymektedir.

IMDB: 6.7
Rotten Tomatoes: %40

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar