Suicide Squad : Perşembenin Gelişi Çarşambadan Belli Olur

Peki Ya Leto’nun Joker’i?

İnsanların Leto’nun Joker’ini neden başarısız bulduğunu anlamadım. Çünkü bir aktörün performansına karar verebileceğimiz kadar Joker sahnesi yok filmde. Belki de, Joker’in işleniş tarzıyla sorunları oldu ve Leto’yu günah keçisi yaptılar. İşte, bunun için Joker çok ama çok riskli bir rol. Hele de canlandıran bir aktörün bu yüzden hayatının baharında, hem de iki yaşında bir kızı varken bunalıma girip öldüğü düşünülürse, durum hiç de iç açıcı değil. Jared Leto, zaten çok düşünmüş. Çünkü adam zaten metod oyuncusu, sonunun Ledger gibi olacağından korkmuş.

Rahmetli, Joker için seçilince az mı laf etmişlerdi? Sırf Brokeback Mountain’da oynadı diye “Joker gay mi olacak?” diye alay edenler, hem adamın, hem de Nolan’ın performansı karşısında susup kaldılar. Leto için de bir araba laf edildi. Ama ne yazık ki, film onları susturamadı. Peki bu, Leto nun kabahati mi? Bence değil.

ss_joker

Şimdi, izlediğim bir videoda şöyle diyordu, o kadar yalın ve iyi anlatıyor ki aynen alıntılayacağım : “Leto’nun Joker’i yansıtışında bir sorun yok. Filmin Joker’i yansıtışında çok sorun var.” Evet, Joker benim de ikonik bulduğum ve hayran olduğum bir süper suçludur. Az görünmesi benim için sorun değil, animasyonda da bundan fazla görünmüyor. Ama göründüğü neredeyse her sahnede Harley’nin peşindeki saplantılı bir aşık gibi resmedilişi fena. Harley ve Joker, Natural Born Killers değil ki?

Bakın, burada Joker Harley’nin peşinden gitmez demiyorum. Gider. Ama büyük ihtimalle, Harley uyurken vücudunu ameliyatla açıp midesine önemli bir anahtar koymuştur, beynine kod filan yazmıştır şeklinde gider. Joker, Harley’den sadece ve sadece yararlanır.  Kafasını ütülediğinde binanın tepesinden aşağı atar. Roketle fırlatır. Bu gerçeği filmde yansıtan tek sahne, Joker’in Harley’i suya düşen arabada terk etmesi ki, bence yeterli değil. Ama bu sahne, Superman’in Batman’e insaniyetini nasıl yeniden kazandırdığı konusunda etkili, onu inkar edemem.

Harley ve Joker’in ilişkisinde saplantı yüzdesi çok fazla. Ama Joker’in daima kendi ajandası vardır, belki gerçekten de vardı? Kesilmiş sahneleri 10 dakikayı bulduğu için, kesin konuşamıyorum.

ss_jokerandharley_2

Tabii büyük bir sapma var: Assault on Arkham’da Joker niye deliriyor? Harley ona diyor ki, “Artık umrumda değilsin, yeni birini buldum!”  Bahsettiği kişi, Deadshot. Joker yerine ona ilgi duymaya başlıyor. Ama filmde böyle bir şey yok. Harley ile Deadshot arasında hafif bir flörtleşmeden fazlasını görmüyoruz. Assault on Arkham’da ise, yatıyorlar. Tabii sen böylesi bir dinamiği yerinden oynatıp yerine de bir şey koymazsan, karakter tabii havada kalır.

Geek ortamına baktığımda kafaların ne kadar karışık olduğunu görmemek elde değil, neyin tepkisini verdiklerini de pek anlayamıyorum şahsen. Joker’in dişlerine saydıran olmuş mesela. Beğenilmemiş olabilir, ama ben o metal dişleri çok mantıklı buldum. Ben Affleck’in yansıttığı Bruce Wayne, Joker’i Jason Todd’un zırhının üstüne “Hahaha Joke’s on you, Batman,” yazdıktan sonra eline geçirdiğinde ağzını burnunu kırmamış mıdır? Bence kırmış, bütün dişlerini de dökmüştür.

Joker’in gangster olması milleti rahatsız etmiş. Yahu komple delirdiniz mi? Joker ne zaman gangster değildi? Tamam herkes Joker’in alanına girmek istemez, adam deli. Ayrıca Gotham zaten bir gangster şehri? Gangster olmazsan orada barınamazsın ki. Daha önce beyaz perdeye de yine böyle aktarıldı? Jack Nicholson’un Joker’i de gangsterdi, Ledger’ınki de. Eğer şunu derseniz olur; “Joker değil de sıradan bir gangster gibi!” argümanına verecek hiçbir yanıtım olamaz.

Bence, Leto’nun Joker’i hakkındaki en ilginç yorum burada.

Yorumlar