Suicide Squad : Perşembenin Gelişi Çarşambadan Belli Olur

E Peki Harley?!

Sanırım hepimiz Margot Robbie’nin gözümüze sokulduğunu fark ettik: spotlar kıza o kadar çok dönüyor ki, bir yerde film için yine dezavantaj. Her sahneye Harley tepkisi koyacağız diye resmen çırpınmışlar. Bu haliyle kopukluğa yol açıyor, ama Margot Robbie o kadar güzel ve şirin ki insan gülümsemeden de edemiyor (Ben bile gülümsediğime göre erkeklerin halini düşünemiyorum. Tevekkeli değil benim Harley Quinn yazısının hitleri patladı. Okuyan herkese çok teşekkürler). Tabii Harley’in diğer SS üyelerine göre genç bir karakter olduğunu göz önüne alınırsak, özellikle Killer Croc ve Captain Boomerang’a haksızlık edildiği sonucuna varabiliriz.

Bazı insanlar onun Robin’in öldürülüşünde suç ortağı olarak gösterilmesine takılmış : bana göre bu, Harley’nin Return of the Joker animasyonunda anlatılan Tim Drake’nin kaçırılma olayına yardım etmesine dayanan bir gönderme.

ss_harley

Ancaaaaak… Harley ile ilgili büyük bir fark var: Joker, onu kendi düştüğü havuza atıyor. TAS’daki Harley’nin yüzünün beyaz olmasının nedeni makyajdır, onun Joker’e benzeme arzusudur. “Benim için ölür müsün? Peki, benim için yaşar mısın?” Yani bu noktada, Harley’e verilen bir denklik söz konusu ki, işte filmden nefret etmemin ilk nedeni buydu. Tam bir Adem ve Havva hikayesi olmuş. İkinci nefret edişim de yine maalesef bu sebeple geldi; Amanda Waller’ın o “Joker’den bile deli” diye tanımadığı Harley, Succubus’un illüzyonunu gösterdiği ideal dünyasında, Joker’i NORMAL fiziğiyle görüyordu.

Şimdi yazarken bile sinirleniyorum. Yahu elinizde ordudan yetişme manipulasyon, mobbing ustası bir adam var. Şu ikisinin ilişkisi ilk defa beyaz perdeye aktarılıyor ki, çizgi roman tarihindeki en gerçekçi ve saplantılı ilişki. Nasıl yaparsınız bunu? Çocuklarını filan nasıl normal gösterirsiniz? Harley normal şeyler isteyecek biri olsa zaten orada ne işi var?! Bir bu, bir de son anda kılıcı Succubus’a saplaması açıkçası dantel gibi işlenmiş karakteri batırdı. Harley rasyonel biri değildir. Bakın yine söylüyorum: Eğer filmde Deadshot’a aşık olsaydı, onun isteği üzerine Succubus’u öldürmesi normal gözükebilirdi.

 Ve… Assolist

Söylememe gerek var mı? Tabii ki Amanda Waller! Viola Davis Amanda Waller’ı oynamamış. Olmuş. Şu son 7-8 yılın en iyi işlenmiş yan karakteri olabilir. J.K. Simmons’un J. J. Jameson’u kadar aslıyla bütünleşmiş. Hele de görev yapan ajanları vurduğu sahne, efsaneler kategorisine geçti bile.

ss_amanda_waller

Şükürler olsun ki 90-60-90 olmayan, gerçek ebatlarına yakın bir Amanda Waller görebildik. Hele performans? Zaten kendisi Suicide Squad’ın gerçek kötüsü olarak görülür. Katılmıyorum. Amanda Waller, insan olduğumuz sürece kötülüğe uğrayacağımızı, kötülüklerle baş edebilmemiz için kalbimizi gömmemiz gerektiğini anlatan bir karakterdir. Batman nasıl kendisi de sosyopat olduğu için Arkham’daki manyakların kafasının nasıl işlediğini anlar? İşte Waller da bunun kalbi kurumuş versiyonudur.

Yorumlar