Suicide Squad : Perşembenin Gelişi Çarşambadan Belli Olur

DC’nin Suicide Squad’daki -Bence- En Kötü Tercihi

Ben pek çok kişinin aksine DC’nin karakterleri çok hızlı bir şekilde bir araya getirmesinden rahatsız değilim. Benim için Suicide Squad’ın başındaki gibi bir karakter anlatımı dahi yeterli. Ama iş gerçekliği bu hızla seyirciye vermeye gelince, olmuyor.

Sen kalk, Arrowverse’de Zatanna bile çıkarmadan filmin ana düşmanını komple evrenin mistik yanından koy. Marvel Dr. Strange çekiyor, biz daha Dr. Fate’nin maskesini bile göremedik. Sorarım size, Nabu daha mı az filmlik karakter?! Sen daha sinematik evrenin ikinci filminde ne diye mistisizme bulaşıyorsun? Succubus’la Incubus’u koymadan önce seyircini bir hazırlasana, bakın bu gerçeklikte böyle varlıklar ve güçler de mevcut diye? Motivasyon filan hiç önemli değil bakın, nasıl Thor’la bütün Norse mitolojisini gözümüzün önüne serdiler, aynı şekilde bu varlıklara başka bir filmde değinebilirlerdi.

Sen Zatara, Nabu veya Morgana gibi güzelim karakterlerini es geç, Enchantress koy. Lafım yok aslında, Enchantress ilginç karakterdir, tembelliğe kaçılmadan iyi işlenseydi güzel olabilirdi… Arrowverse demişken, Arrow’un bu vasat film uğruna mahvedildiğini hepimiz fark ettik, değil mi?

ss_crew_2

Yine ancaaaak… DC’nin sinematik evreninde bence çok doğru yaptığı bir şey var : Normal halkın, süper kahramanlardan nasıl korkabileceğini, filmlere bugüne kadar hiçbir X-Men filminin yapamadığı kadar ustalıkla yediriyor. Hatta o kadar başarılı oldu ki, Marvel Civil War’da aynısını uyguladı. Civil War’un genel plot açısından Batman v Superman’in neredeyse birebir aynısı olduğunu söylememe gerek yok. Eğer yadırgadıysanız, filmden Black Panther ve Spider Man’i atıp geriye kalanına bakın. Daha güzeli var: DC ile Marvel dokusu uyuşmaz. İşte Civil War’da da uyuşmadı. Yoksa Tony Stark, üniversitede okuyan bir genci öldürmüş olmanın suçluluğunu üzerinden atamazken, daha lisedeki bir çocuğu, hem de tecrübesizken haşırt diye savaş alanına nasıl sürer? Peki filmden sonra bunu kaç kişi sorguladı? Çok az. Marvel sıçsa bile, bunu altın bir tabakta sunmayı biliyor. Sonunda özüne uygun, gerçekten ergen bir Spider-Man görmek öyle hoşumuza gitti ki, mantığını sorgulamadık. Oysa iş DC hikayesi olunca, bu mantık açığını kurtaracak kalibrede karakter yok. En azından, sinematik evrenin ele alınış şeklinde yok.

DC Sadece Marvel ile mi Savaşıyor Sanıyorsunuz? Bence Çok Yanılıyorsunuz!

Şu an DC, en büyük savaşını Warner Bros’a karşı veriyor olabilir. Hem BvS’nin, hem de Suicide Squad’ın ağır edit’ten geçmesi, yönetime Geoff Johns’un getirilmesi, bu esnada Warner Bros’la Ayer’in birbirlerini destekleyen sakarin tadındaki açıklamaları içeride ağır bir hakimiyet savaşının döndüğüne işaret ediyor. DC ile Warner Bros’un satranç oynadığını ve WB’un açık ara önde olduğunu anlamak için zeki olmaya gerek yok. Yani saydırmanız gereken kurum ya da kişiler DC ya da Ayer değil. “DC Nasıl Kurtulur?” modeli yazılar yazan arkadaşlar, kanımca boşuna yoruluyorlar. DC nasıl kurtulacağını biliyor, ama şartlar söz konusu olunca bunu uygulamak kolay değil.

Özellikle kreatif iş kollarında çalışan arkadaşlar bir düşünsün. Bir işi yapıp bitirip müşteriye teslim ettiniz. Teslim edilmiş işin geri döndüğünü ve bir sürü sahne eklenmesi gerektiğini söylediler. Müşteri şirket ile ajans içindeki dramayı hayal edebiliyorsunuz, değil mi? Şimdi filmin süresini 2 saat, bütçeyi de bir kaç yüz milyon dolar kadar artırın. Sonra da hayal edin; hani seyreyleyin gümbürtüyü derler ya, işte biz o gümbürtüyü izledik ve haliyle “Bu ne ya?” dedik.

Yazının devamı gelecek.

Yorumlar