Derdi Müzik Olan Animeler #3 – Sakamichi No Apollon

Hakkındaki Diğer Yapımlar

Manga

Yuki Kodama’ya Shogakukan Manga ödülünü kazandırtan eseri. Çizimler animeden bile sade, ama kaliteli. Konu işleyişi akıcı… Animesi için ne söylüyorsam aynısı doğal olarak mangası için de geçerli. Sadece bilmeniz gereken bir nokta var: Animeyi bitirdikten sonra finali sizi pek tatmin etmeyecek. İşte tam o an hemen gidin mangasının finalini okuyun. Okudunuz mu? Ama işiniz bitmedi. Animeye uyarlanmamış dört adet ekstra bölümü var. Hem bazı karakterlerin geçmişine, hem de geleceğini görebiliyoruz. Hele ki son bölüm… Manganın gerçek finali bu ekstraların son bölümünde. Onları okumadan asla Sakamichi No Apollon’u bitirmiş olmayacaksınız.

kots3

Beklenmedik cazı gerçekten eğlenceli yapan şeydir değil mi? -Kaoru

OST

Şimdi bu OST benim için cidden çok özel bir yere sahip. Bir müzik animesinden ne bekliyorsam var burada. Kendi müzikleri gayet güzel. Araya bir caz klasiği olan Jam’ler koymuşlar (Doğal olarak pek uzun değiller zira bir bölümü sadece jam ile kaplamak istememeleri normal). Son olarak caz efsanelerinden müzikleri kendileri yorumlamışlar. Kimlerden bahsediyorum? Art Blakey, Bill Evans, Chat Baker ve daha niceleri. Hem kendi müzikleri var hem jam var hem de klasik şarkılar var ve hepsi çok özenle hazırlanmış. Daha ne isteyebilirim ki? Zaten işin başında Yoko Kanno var (bkz: Cowboy Bebop). Özetle her şeyiyle mükemmel olmuş.

Son Yorum

Sakamichi No Apollon… Sadece 13 bölümlük bir yapım. Bu kadar dolu, güzel ve buna rağmen nasıl bu kadar sade olabilirdi gerçekten şaşırıyorum sevgili okur. Bu yazı için yeniden bakınırken kendisine, bu şaşkınlığı bir türlü üzerimden atamadım. Caz müzikte ne hissediyorsam, ne yaşıyorsam burada bu animeye her şeyiyle işlemiş. Çizimleri, karakterler, konu… Sadece caz müzik koyup caz animesi dememişler. Tamam on üç bölümle çok şey anlatabilen animeler var ama… Ama işte Sakamichi değiller. Cazı anlatmaya kelimeler yetmez ve şu anda da bu animeye bu yorumu yazarken bunu hissediyorum. İyisi mi siz gidin izleyin. Sona vardığınız vakit ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Seri Hakkında Yorum

Bu seriye başladığım vakit aklımda üç tane anime vardı. Geri kalanlar da gelecek ama bu üç anime kesinlikle en önce yazmam gerekenlerdi. Sakamichi No Apollon incelemesi de bittiğine göre artık daha rahatlayabilirim. Neden bu üç anime peki? Sebebi sizi tatmin etmeyebilir ama benim için sebebi kesinlikle temaları olan müzik ile uyumları. Beck, tam anlamıyla doksanlar rock müziği gibi işler, Shigatsu Wa Kimi No Uso bir klasik müzik gibi akar gider ve Sakamichi karmaşık bir hikaye görünüşünde sade duygular aktarır tıpkı caz müzik gibi. Daha yazılacak yapımlar var ama bu üçünün hem yazılarımda hem de kalbimde yeri apayrı olacaktır. Tabi ki bu benim tamamen öznel tercihim. Şimdi sizi yine yukarıdaki güzel müziklerle baş başa bırakarak kaçıyorum.

Bu yazı, "Derdi Müzik Olan Animeler" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar