Dragon Ball Z: Efsane Devam Ediyor

“Ben Dünya’da Yükselen Süper Saiyan’ım.”

Dragon Ball Z diyince herkesin aklına Süper Saiyanlar, havada uçuşan Kamehamehalar ve sınırsız aksiyon gelir. Açıkçası  Dragon Ball serileri arasında benim favorimdir. Goku’nun garipliğinden kaynaklanan komik olaylar bu seride yoktur. Aslında bu seri Goku’nun kendisi ve kendi ırkı hakkındaki gerçekleri öğrendiği seridir.

Sen Bu Gezegene Ait Değilsin Goku!

Dragon Ball’ın üstünden dört yıl geçmiştir. Goku ve Chi Chi evlenmiş ve bir oğulları olmuştur. Eskiden Goku ve dedesi Son Gohan’ın kullandığı evde yaşarlar. Oğullarına, Goku’nun dedesinin ismini onurlandırmak için Gohan ismini koymuşlardır. Hayatları normal güzelliğinde sürerken; Goku’nun ırkından olan istilacıların dünya’ya inmesiyle tüm dengeler bozulacaktır. Goku’nun insan ırkından olmadığı ve Saiyan adı verilen ırkın ortaya çıkışı hakkında, hayranlar arasında farklı düşünceler vardır. Bunlardan en popüler olanı mangaka Toriyama’nın kafasında ki Sun Wukong olayını değiştirdiğine dair olanıdır.

dragonBall3

Gelelim kimdir bu Saiyanlar? Saiyan ırkının en belirgin özelliği doğdukları ilk andan itibaren  saçları ne şekildeyse hiç uzamaması ve şekil verilmemesidir. Doğuştan maymun kuyruğuna benzer kuyrukları vardır. Bu kuyruk sayesinde dolunay zamanları dev bir gorile yani Oozaru’ya dönüşebilirler. Aynı zamanda en zayıf noktaları da kuyruklarıdır. Bir Saiyan’ın kuyruğu tutulduğu vakit, vücudundaki tüm enerjisini kaybeder. Eğer kuyrukları kesilirse en büyük güçleri olan Oozaru’ya dönüşme yeteneklerini yitirirler. Aynı zamanda Saiyan ırkı her ölümden döndüğünde daha güçlü şekilde ayağa kalkar ve savaşır. Bu savaşçı ırk ana gezegenleri olan Vegeta gezegenini Tuffle ırkıyla paylaşırken tüm Tuffle ırkını yok ederek gezegende hakimiyetlerini sağlamıştır.

Oozaru yeteneği ve fiziksel güç konusundaki üstünlüklerinden dolayı, galaksideki en iyi ödül avcılarını çıkartan ırktır aynı zamanda. Kralları ve veliaht prenslerinin ismi de Vegeta’dır. Her medeniyetin olduğu gibi Saiyan ırkının da kendine ait bir mitolojisi vardır. Bu mitoloji antik Saiyan kitabelerinde “Savaşçı en karanlık gününde yolunu aydınlatmak için parlayan ışık olacaktır.” şeklinde anılan Efsanevi Süper Saiyan’dır. Efsanevi Süper Saiyan serideki karakterlerce Broly olarak kabul edilir. Fakat biraz araştırarak; efsanevi süper Saiyan’ın aslında Saiyanlar yerleşik hayata geçmeden bin yıl önce kendini yok etmiş baka bir şahsiyet olduğunu öğrenebilirsiniz.

Gelelim; “Savaşçı en karanlık gününde yolunu aydınlatmak için parlayan ışık olacaktır.” şeklindeki anlatıma. Saiyan ırkı savaşı seven ve ölümden döndükçe daha da güçlenen savaşçı bir ırk. “En karanlık gününde yolunu aydınlatmak için parlayan ışık olacaktır.” sözünü bu yolda yaptığı fedakarlıklar, gücünü arttırmak için yaptığı antrenmanlar ve yitirdiği ailesi / dostlarından kaynaklanan duygu patlaması olarak değerlendirebiliriz. Bir Saiyan, Süper Saiyan’a dönüştüğünde saç rengi sarıya döner. Gözleri gök mavisi olur ve etrafına ışıl ışıl sarı ışık yayar. Fiziksel ve Ki gücü normal gücünün katlarca üstüne çıkar.

dragonBall4

Toplamak gerekirse bir Saiyan, Süper Saiyan olabilmek için fiziksel ve mental olarak kendi sınırlarının ötesine geçmiştir. Yani “Sen seçilmiş kişisin içindeki gizli gücü ortaya çıkart spaydi” olayı değil, aksine; “Eğer bu gücü istiyorsan çalış ve kazan’dır.” Dragon Ball Z izlememiş kişilerin bile bildiği üzere Son Goku, Süper Saiyan gücüne ulaşmıştır. Bu seride bakalım Goku, Süper Saiyan’a ulaşmak için ne tür sınavlardan geçecek ve neleri feda edecek?

Manga

Dragon Ball Z animede, mangadan kopmadan ilerlemiştir. Fakat mangadan farklı olan ingilizce dublajı vardır. Bu dublajda konular değişmese de konuşmalar dikkat çekecek açıda kaydırılmıştır. Mesela, manga bir sahnede hiç konuşmayan karakterler bile içinden de olsa konuşmaya başlıyor. O yüzden Dragon Ball Z’yi Japonca dublajla izlemeniz daha sağlıklı olur.

Bir sonraki sayfamızda, karakter tanıtımları olacak ve bu tanıtımlar içerisinde animeye dair “Spoiler” içeren bilgiler yer aldığı için önceden uyarayım dedim.

Yorumlar