Dragon Ball Z: Efsane Devam Ediyor

Karakterler

Bu kısımda sadece Dragon Ball Z’de ortaya çıkmış karakterlerden bahsedeceğim. İlk seriden beri var olan karakterleri merak edenler, ilk yazıyı okuyarak bilgi edinebilirler.

 • Son Gohan: Goku ve Chi Chi’nin oğludur. İsmini Goku’nun dedesi Son Gohan’dan alır. İçinde Goku’dan daha fazla potansiyel güç taşır. Goku’nun aksine safkan Saiyan olmadığı için saçları uzar.
 • Nameless Namekian: Uzun zaman önce dünyaya gelmiş ve ismini unutmuş namektir. Yıllarca uzay gemisinin indiği yerde ailesini beklemiştir. Dünya da kaldığı süre boyunca şahit olduğu şiddetten dolayı ruhu kararmıştır. Günün birinde Kami ( Tanrı) olabilmesi için ruhundaki kötülükten arınması gerektiği söylenir. Ruhundaki iyiliği ve kötülüğü ayırdığında ortaya Kami ve King Piccolo çıkmıştır.
 • Raditz: Vegeta gezegeni yok olduğunda sağ kalanlardandır. Son Goku’nun öz kardeşidir. “Double Sunday” adını verdiği özel bir saldırısı vardır.
 • Mr. Satan: Ki gücünü kullanamaz. Dünya çapında çok ünlü bir dövüşçüdür ve Cell’i yendiğini iddia ederek daha ünlü ve zengin olmuştur.
 • Tien Shinhan: Aslında ilk seride olan karakterlerden ama daha önce bahsetmemişim. Dünyadaki en güçlü ikinci insan olarak kabul edilir. Üçüncü gözü sayesinde en hızlı hamleleri bile zorlanmadan görebilir. Ayrıca, üçüncü gözü sayesinde bir tekniği sadece görerek öğrenebilir. ‘’Kikoho’’ adından normal bir insan kullandığında ölümüne sebep olabilecek bir tekniği vardır. Fakat Tien yaptığı antrenmanlar sonucunda Kikoho’yu yan etkilerine maruz kalmadan kullanabilir.
 • Chiaotzu: Tien’in en yakın arkadaşı ve yoldaşıdır. Kısa boylu, beyaz tenli ve yanaklarında kırmızı noktalar vardır. Chiaotzu’nun en önemli teknikleri telekinezi ve kendini imha etmesidir.

dragonBall1

 • Vegeta: Vegeta gezegeninin prensidir. Goku’nun rakibidir ve tıpkı Goku gibi Süper Saiyan’a dönüşebilir. “Galick Gun” adını verdiği özel saldırısı vardır. Vegeta, Tarble adında bir erkek kardeşe sahiptir.
 • Nappa: Önceleri kral Vegeta’nın koruması olan elit saiyan savaşçısıdır. Kral Vegeta’nın ölümünün ardından prens Vegeta’ya yandaşlık yapar.
 • Kuzey Kral Kai: Aslında Kral Kai bir isim değil unvandır. Dört adet Kral Kai vardır. Kuzey Kral Kai, Goku’ya eğitenler kervanına katılmış ve daha da güçlenmesini sağlamıştır.
 • Frieza: Evrenin en güçlü kötü adamı olarak kabul edilir. Gezegenleri içindeki ırktan temizleyip en yüksek fiyatı verene satan bir kara borsacıdır. Saiyanların evi olan Vegeta gezegenini, Saiyanların gerçek gücünden korktuğu için yok etmiştir. Hangi ırka mensup olduğu bilinmemektedir. Frieza’nın sahip olduğu üç formu vardır.
 • Ginyu: Frieza’nın emrindeki birliklerden en eliti olan ”Ginyu Force”un lideridir. Frieza’nın emrindeki en güçlü dövüşçüsüdür aynı zamanda. Rakibiyle bedenini değiştirmesini mümkün kılan özel bir tekniği vardır.
 • Dr.Gero: İlk serideki Red Ribbon ( Kırmızı Kurdele) örgütünün dahi bilim adamıdır. Red Ribbon, Goku tarafından yok edildiğinde Goku’yu yok etmek için Androidler üzerinde çalışmaya başlar.
Freize, Cell, Buu

Freize, Cell, Majin Buu

 • Android 16: Uzun boylu, iri cüsseli ve mohawk stili olan androidtir. Her ne kadar zalim bir yok edici olmak için tasarlansa da, özellikle hayvanlara karşı çok kibar ve naziktir.
 • Android 17:  Makineden emir almak yerine kendi hür iradesiyle hareket edebilen Androidlerdendir.  Android 18’in erkek ikiz kardeşidir. İnsan olarak yaşadığı dönemde gerçek adı Lapis’tir.
 • Android 18:  Android 17’nin kız olan ikiz kardeşidir. Gerçek ismi Lazuli’dir.
 • Cell: Dr. Gero’nun yarattığı en ölümcül silahıdır. Dr.Gero, Cell’i yaparken Piccolo, Goku, Tien Shinhan ve Vegeta’nın DNA’larından alınan örneklerden oluşturulmuştur. Android 17 ve Android 18’i özümseyerek Mükemmel Cell formuna kavuşabilmesi için tasarlanmıştır.  Alternatif bir gelecekte Cell tüm Z savaşçışarını öldürmüş ve Dünya’da ki yaşamı sonlandırmıştır.
 • Babidi: Bibidi’nin oğlu ve tıpkı babası gibi güçlü ve şeytani bir büyücüdür. Babası Bibidi’nin yarattığı Majin Buu isimli şeytanı serbest bırakmak için dünyadaki dövüşçülerden güç çalar.
 • Dabura: Cehennemin savaşçı şeytan kralı olarak bilinir. Babidi’nin büyüsünün etkisinde olduğu için onun kişisel korumalığını yapar. Savaş sırasında dişli bir savaşçı olsa da, aslında nazik ve kibar biridir.
 • Majin Buu: Bibidi’nin yarattığı güçlü şeytandır. Dünya üzerinde yaşayanları özümseyerek güçlenir. Önceden özümsediği yüce kai’den dolayı nazik ve biraz çocuksudur. Pembe bir sakıza benzer görüntüsü vardır ve sadece sinirlendiğinde gözlerini açar.

Yazı Sonu Değerlendirmesi

Yazının başında söylediğim gibi Dragon Ball Z; benim Dragon Ball serileri arasından favorimdir. İlk seride ki Goku’nun gariplikleri olmadığı için Komedi / Aksiyon türünden Dövüş / Aksiyon türüne geçiş yapmıştır. Bu yüzünden bozduğunu söyleyen insanlar olsa da itibar etmeyin. Eğer boş vaktinizi değerlendirecek bir şeyler arıyorsanız, size önerim Dragon Ball Z izleyin, izletin. Ayrıca yıllarca geyiği dönen olaya “Goku gezegen yok etmiyo abi” diyerek müdahale etmek istioyrum.

Yorumlar