Civil War Çizgi Roman Analizi ve Çözümlemesi

Fakat soğukkanlılıkla işlediği iki cinayetten sonra (suçluları öldürmesine rağmen), zaten savaşın gidişatından dolayı oldukça gergin olan Captain America’nın hışmına uğrar. Cap, işlediği cinayetlerden dolayı bir anda üzerine atlar ancak Punisher karşılık vermez. Cap’in “Dövüşsene, korkak!” şeklindeki kışkırtmasına da “sana karşı olmaz” diye cevap verir.

Dövüşseler severek izlerdik o da ayrı konu... Tamamını görmek için tıklayın!)

Dövüşseler severek izlerdik o da ayrı konu… Tamamını görmek için tıklayın!)

Bu diyalog da süper güçleri olmayan bir diğer kahraman yani Captain America’nın yerini göstermesi açısından mühimdir. Yazının başlarında karakterin yarattığı ağırlık merkezinden bahsetmiştim. Bu sahnede de, diğerleri tarafından bu kadar korkulan ve efsanevi hale getirilen Punisher’in bile Captain America’ya karşı duyduğu saygıdan dolayı yediği dayağı kabul etmesine şahit oluruz. Tabi Spider-Man’in “Niye şaşırdınız ki? Muhtemelen Punisher’in Vietnam’a gitme sebebi Cap hayranlığıdır farklı adam, aynı savaş.” şeklinde yaptığı özet, iki karakterin durumunu da net bir şekilde özetler. Bu diyalogdan sonraki Cap’in yüzüne yapılan yakın çekim de ayrıca alkışı hak eder.

Namor’un serideki yerinin de Avrupa ülkelerini andırdığı gözümüzden kaçmaz. İki taraf da Namor’u kendi yanına çekmeye çalışır, bunun için de ABD’nin müttefiklerine hep yaptığı gibi kendilerine cazip gelen bir şeyler teklif ederler. Nihayetinde Namor, dövüşün kırılma noktasında Cap’in takımına katılır.

Wolverine’in seri boyunca pek ortada olmadığını dikkatli okurlar fark edeceklerdir. Wolverine, Civil War boyunca fikir ayrılığı yüzünden dostlarla savaşmak yerine serinin tetikleyeci olayını yaratan ve bir mahalle dolusu insanı öldüren Nitro isimli suçluyu aramaktadır. Geç kalmış bir tepki olarak, olayı çözmek değil suçluyu cezalandırma niyetinde olan yerel emniyet birimleri ile benzer davranış kalıpları sergilemektedir.

Anektodlar, Alıntılar

Hikaye ilerlerken, kendi sahip olduğumuz politik duruştan mıdır bilinmez, Cap’in takımıyla daha fazla empati yaptığımız doğrudur. Gerçi serinin yazım tarzında da aynı grubu, fikir açısından olmasa da ahlaki açısından daha doğru gösteren sayısız referans vardır.

Buna rağmen, diğer taraftan ve karakterlerden de sıklıkla güzel referans noktaları gelir. Bunlardan en önemlisi kayıt destekçilerini ikna ederken Iron Man’le diğerleri arasındaki diyalogdur.

Iron Man : “Değişen tek şey çocukların, amatörlerin ve sosyopatların ayıklanması.”
Tigra : “Captain America hangi kategoriye giriyor?”
Iron Man : “O bu sefer haksız Tigra, inan bana.”

Bir diğer önemli nokta da, başta tamamı kayıt yasası tarafında olan Fantastic Four’un, Goliath’ın ölümünden sonra bölünmesidir. Takımın lideri ve beyni olan Reed Richards’ın, Iron Man’le birlikte yasa destekçilerinin başında geldiğini söylemiştik. Hoş, Fantastic Four’un kimlikleri zaten halka açık olmasına rağmen önce Johnny’nin kamuya açık bir yerde halkın saldırısına uğraması ve sonrasında Goliath’ın Thor klonu tarafından öldürülmesi sonrasında kırılma yaşanır.

Marvel’in en sevdiğim kadın karakterlerinden olan, aynı zamanda Amerikan kadınlarını, özellikle de anneleri temsil eden Sue Storm‘un evden ayrılırken, kocası Reed’e yazdığı mektubun en dikkat çekici noktası da şu olur:

“Reed hayatım, Johnny’nin hastaneden çıktığını ve ailenin tekrar toplandığını biliyorum. Bundan mutlu olmam gerekirdi ama değilim. Şu an yaptıkların yüzünden senden (Thor klonundan bahsediyor), faşist planlarını desteklediğim için de kendimden utanıyorum. Olduğum şeyden nefret ediyorum ve bu yüzden Cap’in grubuna katılıyorum.”

Güzel insan Sue, isyancıları Thor klonundan korurken Tamamını görmek için tıklayın!"

Güzel insan Sue, isyancıları Thor klonundan korurken Tamamını görmek için tıklayın!”

Sue’nun mektubu yazıp Fantastic Four’un evi olan Baxter binasından ayrılmasına Thing şahit olsa da bunu ne engeller, ne de Reed’e bir şey söyler. Esasında Thing’in olaylardaki duruş noktası da oldukça naiftir. Kayıt yasası destekçileri arasında kalmasına rağmen diğerleriyle isteksizce dövüşür. Serinin sonlarında da “Korumamız gereken insanlar var!” derken, tüm bu karmaşanın içinde halen yasa ya da karşıtlığıyla ilgilenmekten çok masumları korumaya çalıştığına şahit oluruz.

Tabi Civil War sırasında Dünya’da olmayan Thor’un çok ilerleyen zamanlarda döndüğünde, izinsiz bir şekilde kendisinin klonunu yapan, bununla da Goliath’ın ölümüne sebep olan Iron Man ile Reed Richards’a olan tepkisi de önemlidir.

Yorumlar