DC Süper Suçlu Dosyaları: Joker

The Batman Adventures: Mad Love (Deli Aşk) (1994)

Harley Quinn ilk defa 1992 yılında başlayan Batman The Animated Series çizgi filminin 22. bölümünde seyirci karşısına çıktı. Quiin hayranların gösterdiği ilgilyle kısa sürede Joker’in rastgele bir ayakçısı olmaktan çıktı. Serinin senaristi Paul Dini ve yaratıcılarından Bruce Timm, DC Comics için 1994 yılında Harley Quinn’in geçmişini anlatan, Mad Love‘ı yazdılar.

Mad Love, Joker’in yalnızca Batman’e karşı değil, masum ve naif bir insanın duygularıyla oynayıp onu nasıl delirterek kendisine bağladığını gösteren bir eser. Çizgi filmin çok karanlık bir atmosferi ve teması olmadığından Harley Quinn‘in yaşadığı suiistimal göz önüne fazla serilmese de yıllar içerisinde aile içi şiddet ve buna maruz kalan kadınların psikolojisini, kötü ilişkilerin ve sosyopatların altında ezilen kadınları gösteren bir karakter olmuştur.

mad-love

Joker, stajyer psikolog Harleen Quinzel’i Batman’in onu ezdiğini ve ona işkence yaptığı konusunda ikna eder. Harleen’in duygularıyla oynayan Joker, kadının kanına girerek Arkham Asylum’dan kaçar ve onu yanından ayırmadığı oyuncağı yapar. Mad Love’da Joker’i memnun etmenin tek yolunun Batman’i öldürmek olduğunu düşünen Harley, kahramanımızı yakalar. Joker’in kendisini gerçekten sevmediği kanıtlamak için Batman, Harley Quinn’e onu Joker’in karşısında öldürmesi gerektiğini söyler. Joker geldiğinde, Harley’in kendi başına Batman’i öldürmeyi kalkmasına sinirlenir ve onu camdan aşağı atar.

Hayatta kalan ve aşkının verdiği zararları gören Harleen, Arkham’a kaldırılır, bir daha asla Joker’e güvenmeme kararı alır… taa ki kendisinden bir çiçek alana kadar. Burada Joker’in sosyopatlığının en büyük örneklerinden birini görüyoruz.

Batman Beyond: Return of The Joker (Batman Beyond: Joker’in Dönüşü) (2000)

Batman: The Animated Series‘in devamı olarak çekilen Batman Beyond çizgi dizisinde, Bruce Wayne yaşlanmış ve çırak olarak yanına Terry McGinnis adlı bir delikanlıyı almıştır. Terry, Neo-Gotham’da Joker gibi giyinip suç işleyen Jokerz adlı bir çeteyle dövüşürken Bruce Wayne’le tanışmıştır. Gotham şehrinin yeni Kara Şövalyesi bir çok düşmanı alt etmiş ve kendini kanıtlamış dahi olsa, Bruce Wayne’nin ağzını Joker hakkında bıçak açmamaktadır.

Return of The Joker, yine Batman Beyond dizi için yapılmış bir televizyon filmidir. Film, DC animasyon evreninde Jason Todd olmadığından, Joker’in şeytani planını Tim Drake’e, çizgi romanlardaki üçüncü Robin’e yöneltmesine neden olmuştur.

Uzun yılların ardından geri dönen Joker, bir kokteylde Bruce Wayne’e saldırır. Fakat bu imkansızdır, çünkü Joker yıllar önce ölmüştür. Terry, Batman’in yıllardır ortada olmayan düşmanını görünce heyecanlanır fakat Bruce ona Joker’den uzak durmasını emreder. Olayları daha da eşelemeye başlayınca Bruce, Batman kostümünü geri ister. Aralarındaki tartışma üzerine Terry kıyafeti fırlatıp, Batcave’i terk eder. Joker, Batman’in gerçek kimliğini öğrenmiştir ve ayakçıları Terry’e saldırırken, kendisi Bruce’u zehirler. Son anda yetişen Terry, Bruce’u kurtarır ama durumu ağırdır. Artık cevaplar isteyen Terry’e Barbara Gordon Joker’in sonunu anlatacaktır.

8

Harley Quinn’le beraber bir çocuk isteyen Joker, Batman’in “birçok oğlu” olduğundan bir tanesini kendilerine almayı uygun görürler. Tim Drake’i kaçırıp işkence ederek önce Batman hakkındaki sırları öğrenirler, sonra da çocuğun fiziksel görünümü Joker’e benzetirler. Beyni yıkanmış olsa da Tim Drake, Batman’i öldürmesi emredildiğinde silahı Joker’e çevirir ve palyaçoyu öldürür. Hikaye olarak burada A Death in the Family uyarlanmıştır.

Terry, Joker’in nasıl geri döndüğünü araştırırken, Tim Drake’in Joker’e yardım ettiğini keşfeder. Ama aslında olan, Joker kendi bilinçaltının bilgilerini Drake’e aktarmıştır. Yıllar sonrasında bilgilerin olduğu çip aktive olmuş, Joker’in benliği Tim Drake’i ele geçirir. Joker, Tim Drake’in tüm hayatı boyunca unutamadığı bir hayalet olmuş, ona acı çektirmiştir. Yeni Batman’imiz, mezardan bile dehşet saçan Joker’i, ona karşı kendi taktiklerini kullanarak yenecektir.

Batman: Under The Hood (Maske’nin Ardı) (2005)

Bilirsiniz ki çizgi romanlarda ölen, ölü kalmıyor. İki ay sonra, bir yıl sonra bir bakmışsınız karakter canlanmış veya ölmemiş saklanıyormuş… Jason Todd için bu süre normalden daha uzun olmuş diyebiliriz çünkü geri dönmesi 15 yıldan fazla aldı. Batman, en büyük başarısızlığı olarak gördüğü olaydan sonra Jason Todd’un döndüğünde büründüğü kişilik, ikinci Robin’in trajedesini tamamlıyor.

Suçluları yabani ot gibi biçen Todd, Batman’le beraber Black Mask’in kiraladığı suikastçilerle kapışırlar. Todd’un asıl planı Joker’i yakalayıp Batman’le beraber ikisiyle yüzleşmektir. Bunu yaptığında Batman’e neden hala Joker’in hayatta olduğunu sorar. Joker bu durumdan oldukça zevk almaktadır, yıllar önce yaptığı bu “şakanın” sonuçlarını izlemek ona vahşice tatmin etmektedir. Batman, Todd’un planını bozduktan sonra kaçan eski Robin, yeni kişiliğine uygun olarak Joker’in eski adı olan “Red Hood” kimliğini benimser.

9

The Dark Knight (Kara Şövalye) (2008)

Christopher Nolan’ın ikinci Batman filminde Joker olacağı, Batman Begins‘in sonundan belliydi. Herkesin merak ettiği, böyle gerçekci bir filmden sonra, Suçun Palyonço Prensi’nin nasıl uyarlanacağı merak konusuydu. Filmin günümüz klasiklerinin arasında yer almasını sağlayan yegane öğe, Heath Ledger’ın oynadığı Joker idi.

“Force of Nature” kötülerden bahsettik yazının başında, işte Nolan’ın filminde kullandığı Joker tam olarak “kaos” fikrini temsil ediyordu. Bu filmde tabii ki dolayısıyla Batman “düzeni” temsil ediyordu. Kuklacı gibi, doğru kişilerle doğru zamanlarda oynayarak önce Harvey Dent’i delirtti, sonrasında Gotham’ın “gerçek yüzünü” ortaya çıkarmak için insanların hayatta kalmak için ne kadar ileriye gidebileceğin gösterecekti… fakat Gotham Ra’s Al Ghul’un da söylediklerinin aksine kurtarılmaya değer bir yerdi. Bu filme baktığımız zaman Joker’le ilgili aklıma hep şu sözü geliyor:

“Gotham’ın ruhu için yapılacak savaşı seninle yumruk yumruğa mı dövüşeceğimi sandın?”

24

Death of the Family (Aile’nin Ölümü) (2012)

DC’nin The New 52 çizgi romanlarındaki Joker’in ilk olayı. Palyaço Prens, Batman tarafından yakalanıp, yüzünü kesip, hücresinin duvarına astıktan bir yıl sonra Batman Ailesine terör estirmek için hazırdır. Önce yüzünü Gotham polisinden geri alan Joker, sonrasında Batman ve dostlarına, ilk işlediği suçların benzeri yöntemlerle sistematik bir saldırıya geçer.

Joker’in asıl amacı, Batman ve ailesi arasına nifak tohumu atmaktır bunu da Aile’deki insanların gerçek kimliklerini bildiğini iddia ederek gerçekleştirir. Üyeleri asıl şaşırtan, böyle bir ihtimal oluşu, Bruce Wayne tarafından bilinmektedir ve dostlarına bundan bahsetmemiştir. Batman’i bu konuda rahat tutan tek nokta, Joker’in aslında Batman’in kim olduğunu umursamamasıdır.

6

Joker tüm Yarasa-Ailesi’ni yakalayıp onların yüzünü tıpkı kendisinin ki gibi kestiğini söyler. Bütün bunlar bu arada Bat-Cave’de yaşanmaktadır. Onları yakmakla tehdit eden Joker, mağaranın tepesini çökertip, ateşleri söndüren Batman tarafından durdurulur. Aslında gizli kimlikleri bilmediği ortaya çıksa da Joker’in planı, ailesinin Bruce’a mesafe almasına neden olur.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar