DC Süper Suçlu Dosyaları: Joker

Injustice: Gods Among Us (2013)

Joker’in her ne kadar diğer DC kahramanlarıyla kapıştığı başka mecralar olsa da, en yakın tarihli ve çok bilinen bir oyun olan Injustice’e yazımda yer vermeye karar verdim. Tüm bir oyunun Joker’in şeytani planıyla gerçekleştiğini göz önünde bulundurmak gerek.

Superman’i ilaçlayıp, hamile olan Lois Lane’i öldürten, ardından da Metropolis’de nükleer bir bomba patlatan Joker, sorgu sırasında Superman tarafından öldürülür. Dünyayı kendi yönettiği tek bir hükümet altında bir tiranlığa sokan Superman’e karşı Batman ve asiler karşı koymaya çalışır. Gördüğünüz üzere yalnızca doğru kişileri, doğru şekillerde hedef alarak Joker tüm bir dünyayı karanlık bir geleceğe mahkum eder.

superman-kills-joker

Joker’le İşlenen Temalar

Kader

Joker’e göre herkes başına “kötü bir olay” geldiğinde ya da mecbur bırakıldığında cani kararlar verebilir. İnsan doğası gereği kötüdür ve bazen delirirken çaresizdir, yapabileceği bir seçim yoktur. Batman’de aynı şekilde kötü bir gün geçirmiştir ve o da delirmiştir, Joker’le tek farkı, o bunu kabul etmiyordur.

Joker’in bu kader inancı yüzünden geçmişini araştırmak manasızdır. Dünyada bir insanın başına gelebilecek binbir trajedi varken, onun için önemli olan “trajedi”, “acı”, “adaletsizlik” kavramlarını herhangi birinin, rastgele insanların yaşayabilme olasılığıdır. Bu yüzden kendi geçmişini de her seferinde farklı farklı anlatmakta, “tam hatırlamadığını” iddia etmektedir.

Örneğin alternatif bir evrende, Batman’in ebeveynleri yerine Bruce Wayne ölür ve bunun üzerine baba Thomas Wayne Batman olurken, Martha Wayne (meşhur Martha) Joker’in kimliğini üstlenir. Joker’in savunduğu nokta yalnızca kendi bulunduğu DC çizgi romanları değil, diğer kahramanlar için de geçerli. Tıpkı Injustice Superman’i gibi.

Thomas ve Martha Wayne - Resmin tamamını görmek için tıklayın

Thomas ve Martha Wayne – Resmin tamamını görmek için tıklayın

Elmanın İki Yarısı

Kara Şövalye ve Palyaço, birbirlerini yaratmışlardır, birbirlerini beslemektedir ve karşılıklı olarak aralarındaki kovalamacadan zevk almaktadırlar… Yani Joker böyle olduğunu düşünüyor. Bu temanın olduğu eserlerde Joker, Batman’i açık açık öldürmekten kaçınır, her seferinde onu zorlayacak, psikolojik zararlar verecek planlar yapar. Fakat bildiğiniz üzere Batman kolay kolay zayıflık gösteren biri olmadığından dolayı bu Joker’i daha da hırslandırır.

“Trickster”

Mitolojilerde ve oradan da edebiyatta kendine yer edinmiş bir karakter türüdür. “Düzenbaz” karakterler, ne yapacakları belli olmayan, milletin işine burnunu sokan, ortalığı karıştıran karakterlerdir. Yunan Mitolojisinde Hermes vardır, Nors Mitolojisindeyse Loki. DC’nin düzenbaz karakteri doğal olarak Joker’dir. Kendisiyle karşılaşan hiç bir kahraman, onun ne yapacağını kestiremez, tıpkı neden yaptığını bilmediği gibi.

Son Söz

Joker hakkında yazmaya başlayınca duramıyorsunuz ve bahsedilmesi gereken, anlatılması gereken, içinde bulunduğu çok fazla mecra var. Her yazarın, yapımcının, senaristin aklındaki kötülük ve suç temaları adına, istediği gibi giydirip yazabileceği bir karakter. Hiç kimse size çıkıp Joker şunu ister, diyemez. Olan her Joker’in amacı, kişiliği ve yöntemleri farklı. Ben önemli olanları, belli başlı diğer Joker’lere de temel olan yönlerini ele almaya çalıştım. Sizin en etkileyici bulduğunuz Joker hangisi? Yorumlarınızı esirgemeyin.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar