Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Invisible Woman

Güçleri

Susan’ın yetenekleri, küçük bir dükkanda başlayıp holdingini kuran şanslı iş adamları misalidir; görünmezlikle başlar, sonra karakteri ofansif yapmamak adına dolaylı güçler vererek iyice şişirirler, Malice’den sonra ise ipin ucu hepten kaçar.

Yukarıda da söylediğim gibi, her şey Byrne’ün kadroya dahil olması ile başlar. Sue kuvvet alanı yaratabilme güçleriyle maddeyi hava yoluyla etkileyebildiğini, düşmanlarını hapsedebildiğini ya da menzilli saldırılar yapabileceğini öğrenir.

Invisible Woman kendisini kısmen ya da tamamen görünmez yapabilmekle kalmaz, başka kişileri ya da objeleri de yaklaşık 1000m2’lik bir alanda bu şekilde etkileyebilir. Bunu zihin gücüyle, etraftaki ışığın dalgalarını değiştirerek yapar. Ayrıca, görünmez olan şeyleri görünür yapabilir.

sue_9

Sue bununla birlikte hiper uzaydan çektiği kuvvet ile psişik alanlar yaratıp kontrol edebilir. Genelde bunu güç kalkanları yaratmak için kullanır. Bu kalkanların sertliğini ve yumuşaklığını da ayarlayabilir, böylece sert bir çarpmayı yumuşatmak gibi işlevler için de kullanabilir ya da kalkanına yapılan sert bir saldırının kendisine psişik olarak geri tepmesini azaltabilir.

Bu kalkanları şeffaf ya da belli ışınları geçirmeyecek şekilde de yapabilir, örneğin lazer ışınlarını engellemek için, ya da sudan oksijen geçirecek şekilde yapabilir – canı çıkar, o ayrı. Bu kalkan yeteneği aslen Sue’nun ailesini daima koruyan, kol kanat geren dişiliğini temsil etse de, yıllar ilerledikçe mizacı biraz değişir.

Emma Frost'u yere serdiği böyle bir sahne de mevcuttur.

Emma Frost’u yere serdiği böyle bir sahne de mevcuttur.

Sue psişik kuvvet alanlarıyla bariyer, kolon, koni, silindir, dart, disk, kubbe, platform, koçbaşı, rampa, kaydırak ya da küre gibi şekiller yaratabilir. Psişik şekillerinin arkasına daha fazla güç ekleyerek onları menzilli silaha çevirebilir. Katı güç şekillerini bir bilye kadar küçük ya da 30 metre kadar büyük çaplı objeler olarak yaratabilir, kubbe gibi içi boş yapıları ise birkaç kilometre genişliğinde yayabilir. Birden fazla kuvvet alanı da yaratabilir. Yalnız… bu güçleri konsantrasyonu ile sınırlı, eğer dikkati dağılırsa yarattığı alan yok olur.

Bir objenin içinde kuvvet alanlarından birini yaratıp onu genişleterek hedefin patlamasını da sağlayabilir. Bu yarattığı şekillerin üstünde dolaşabilir, dolayısıyla uçabiliyor da. Kuvvet alanlarını başka objelerin etrafında yaratarak telekineziyi de taklit edebiliyor. Mesela Malice’den sonra jiletler yaratarak düşmanlarını kesmeye başladı. Kal geldi, değil mi? Peki bu kadar mı? Hayır değil! Susan, tüm yeteneklerine ek olarak Iron Fist’ten yakın dövüş eğitimi alır. The Thing ve She-Hulk’tan zamanla aldığı tüyolarla da bu konudaki becerisi de gitgide artar.

sue_13

Evet, bence de şimdi gidin ağlayın. Dr. Doom dahil bir çok kişinin, Sue’nun Fantastik Four’daki en güçlü birey olduğunu söylemesi boşuna değildir. Unutmadan not düşelim, Çılgın Cuma zihniyetli bir macerada kardeşi Johnny’nin güçlerine sahip olur, Johnny de onunkilere. Yani hanımefendiyi Susan the Human Torch olarak görürüz. Bu maceradan sonra iki kardeş normale dönerler, ama birbirlerine olan empati ve saygıları hatırı sayılır şekilde artacaktır.

Yıllar ilerledikçe Susan’ın pasifliği yeni eklenen yetenekleriyle geride kalacak, hatta Reed Richards’ın -sözde- ölümü sonrasında takımın liderliğini devralacaktır. Bu işte çok başarılı olan Sue’nun kişiliği  gelişmeye devam edecek ve sonunda kocasıyla erkek kardeşine bağımlı/onların gölgesinde kalan kadından, Civil War sırasında doğru bulduğu ve inandığı şeyler adına Fantastic Four’u terk edip, Captain America’nın Secret Avengers’ını koruyacak özgür ve güçlü, kendi kararlarını alabilen bir bireye evrilecektir.

Bonus: Eğlenceli Susan Storm- Emma Frost laf sokuşmaları.

Bonus: Eğlenceli Susan Storm- Emma Frost laf sokuşmaları.

Sinema

İlk Fantastic Four filmi 1994’te çekildi, ama nasıl desem… fazlasıyla düşük bir bütçesi vardı ve tabii sonucu da ona göre oldu. Burada Sue Storm’u Rebecca Staab canlandırıyordu. 2005’te çok daha güçlü bir prodüksiyonla çekilen Fantastic Four ve devam filmi Fantastic Four: The Silver Surfer’da ise bildiğimiz gibi Jessica Alba oynadı. Bu ikisi hakkındaki yorumlarımı yenisini izledikten sonraya bırakacağım, ama çoğu kişi gibi ikisini de pek sevmem. (Dr. Doom’u oynayan Christian Troy, ay pardon Julian McMahon hariç).

Jessica Alba.

Jessica Alba.

Yeni gelecek filmde ise American Horror Story’deki manyak Hayden’i canlandıran Kate Mara‘yı izleyeceğiz ki, Alba’nın Susan Storm’undan sonra biraz creepy kaçacak mı diye merak etmiyor değilim.

Animasyon ve Oyunlar

Fantastic Four’un animasyonlarının kaç yılında yapıldığını Sue’nun saç modelinden takip etmek mümkündür aslında. Sırayla 1967, 1978 ve 1994’te televizyon için çizgi dizileri yapılmış olup, ülkemizde de gösterilmiştir. 2006’da yapılan Fantastic Four: World’s Greatest Heroes ise Reed ve Sue’yu başından evli yapmayan ilk FF çizgi serisidir.

Sue_18

Bunun dışında, Invisible Woman pek tabii ki The Super Hero Squad Show ve The Avengers: World’s Mightiest Heroes’da da yer alır.

Fantastic Four’un kendine özel bir oyunu yoktur, ancak Sue Storm Marvel: Ultimate Alliance, Marvel Super Hero Squad, Lego Marvel Super Heroes’da oynanabilir karakter olarak karşımıza çıkar.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar