Doctor Who’nun Kadınları

Yeni sezonun başlamasıyla birlikte kanımızdaki Doctor Who seven genler yeniden şiddetle harekete geçti. Özlediğimiz aksi, huysuz ve de bizim biricik doktorumuz sezon arasına son verip sevenlerini zaman-mekan arasında maceralara koşturmaya geri döndü. Evet, kendisini çok özledik; yeni sezonda bizi nerelere götüreceğini çok merak ediyoruz ama bu yazıda Doktor’un kendisini merkeze almıyorum! Bu sefer spot ışığını Doktor’un yanındaki kadınlara çeviriyorum. Senelerdir Doktor’un değişen mizacını, yüzünü ve kıyafetlerini incelediğimiz yeter, şimdi sıra maceralar süresince Doktor’un eli ayağı olan kadınlarda. Bahsi geçecek olan kahramanlarımız modern seride yer alan karakterler olacaktır, ayrıca karakterleri kronolojik olarak ele alacağımı şimdiden belirteyim.

Tardis’teki Kötü Kurt

9. Doktor’un, çalıştığı alışveriş merkezinde ortaya çıkmasıyla hayatı altüst olan Rose Tyler, Doktor’un macera dolu teklifini geri çevirmediği anda aslında ne kadar korkusuz bir kadın olduğunu göstermiş oldu. 9. Doktor’la olan macerası kısa sürse de Doktor’un Savaş sonrası yaşadığı travmayı olabileceği en hafif şekliyle atlatmasına yardımcı oldu.

rose

Doktor’un ona sunduğu hayatla, Doktor öncesi sahip olduğu hayat arasında bazı zamanlar sıkıştığını hisseden Rose ne olursa olsun Doktor’u yalnız bırakmadı. Her iki Doktor’la da dramatik veda sahneleri olduğu için serinin en romantizm dolu anlarını da yine Rose Tyler’la yaşamış olduk. Zaman vorteksini kendi bünyesine alacak kadar, paralel evrende sıkışıp kalsa da Doktor’dan asla vazgeçmeyecek kadar cesur biri Rose. Kendisini görmek uğruna neden galaksilerin yok edildiğine şaşmamak gerek.

En cesur yol arkadaşı: Rose Tyler

Doktor’un Yanında Bir Doktor

Bir hastanede doktor olarak çalışan Martha, Ay’a kaçırılan bir hastanede soğukkanlılığını koruyup herkese yardım ederek Doktor’un ilgisini çeker ve bu macera sonrasında onunla yolculuk etmeye başlar. 10. Doktor’un Rose’la yollarının ayrılması sonrasında Rose’un bıraktığı boşlukta debelenmek biraz da Martha’ya kalmış gibi gelir hep bana. Rose’la yaşadığı derin ve yoğun ilişkiden sonra Doktor Martha’yı sevmişse de ona aşık olmamıştır. Yani tam bir “Ama ben seni arkadaş olarak çok seviyorum” durumu vardır Martha ve Doktor arasında.

martha

Martha Doktor’a olan hislerinin karşılıksız olduğunu bildiği halde onun büyüsünden kaçamaz ve yolculuklarında ona eşlik eder. Fakat öyle bir an gelir ki bu yük ona ağır gelir ve Martha TARDIS’ten ve Doktor’dan vazgeçer. Ancak bu vazgeçiş Doktor’la birlikteyken şahit olduğu tüm hayatı geride bırakmak şeklinde değildir. Yoluna bir UNIT çalışanı olarak devam eden Martha Jones dolaylı da olsa bir şekilde Doktor’a maceralarında yardım eder.

En duygusal yol arkadaşı: Martha Jones

Biri İnsan-Zaman Lordu mu Dedi?

Donna Noble! Şahsımın tüm izlediği diziler içerisinde izlemeye en doyamadığı karakter Donna’dır. Doktor’la ilk tanışmasından vedasına kadar Donna gözümde hep bir numaradır. Senelerdir hasretini duyduğu yuvaya kavuşmak üzereyken kendisini TARDIS’te bulan Donna daha ilk dakikalardan şahsına ait özellikleri ortaya koymuştur. 10. Doktor ne kadar baskın bir karakterse de, Chiswick’in gururu karşısında bazen nutku tutulur ve ona cevap dahi veremez. Neyle karşılaşırsa karşılaşsın kimseye boyun eğmeyen duruşu ve hazırcevaplılığıyla gerçekten çok güçlü bir kadın portresi çizer Donna.

donna

Serinin başında sahip olduğu özellikler Doktor’la maceraları boyunca bazı değişiklikler gösterir. Her ne kadar çabuk sinirlenen bir yapıya sahip olsa da Donna taş kalpli değildir; aksine oldukça düşünceli ve yumuşak kalpli biridir. Hatta önceleri bencil ve kendisini ön plana çıkaran biri olduğunu da kabul eden Donna, Doktor’la yolculuk ettikçe diğer canlıları da düşünmeye ve onlara yardım etmeye başlar. Oodların öngördüğü gibi bir şekilde Zaman Lordu bilincine sahip olan Donna’nın insan zihni bu denli bir gücü daha fazla kaldıramayacağı için Doktor’a ait tüm anıları silinir ve Doktor hiç varolmamışçasına hayatına geri döner. Bu kadar sevdiğim bir karakteri tek bir kelimeyle aşağıdaki satırda özetleyemediğim için affınıza sığınıyorum.

En eğlenceli, hazırcevap ve eli belinde yol arkadaşı: Donna Noble

Yorumlar