Öznel Etkinlik Günlükleri #2 – Bir Çalışanın Gözünden GFA

Üçüncü yarışma ise Oyun kategorisiydi. Biliyorum bu noktada da kazanan favorimdi diyeceğim ama napiyim buraya kadar ne kadar tahminim varsa geçen yıla nazaran tuttu. Pek çoğunuzun tahmin edeceği gibi Borderlands’ten Miss Moxxi cosplay’inden bahsediyorum. Sahne şovu’nun başarısını geçtim şovun olayı Claptrap’in olmasıydı. Bence bu kategorinin asıl kazananı Claptrap’ti. Onun haricinde iyi cosplay yok muydu? Tabi ki vardı. Queen of Pain gerçekten başarılı bir kostümle gelmişti ki kendisi en iyi craft ödülünü aldı.

İlk gün sonucu olarak fena olmasalar da yarışmalar genel olarak beni o kadar da tatmin etmemişti ve ikinci gün konusunda ümidimi azaltmıştı. O an tokat gibi bir cevap yiyeceğimin farkında değildim.

2. Gün

Bugüne Tokyo Game Show için yapılan elemelerle başlandı. Yarışmanın kuralları yüzünden bu yarışmaya sadece bayan yarışmacılar katılabiliyordu. Yerimde oturup yarışmayı izlemeye başladım. İYi bir şeyler umuyordum ama… Sonuna vardığım vakit nefesim kesilmişti. Bir yarışma düşünün ki her cosplay iyi. Juri de en az seyirciler kadar şaşkındı. Bir favori seçemedim çünkü hepsi favorimdi. Gönül hepsini tek tek anlatayım diye isterdi de bazı şeyler kelimelerle olmuyor. Ama o dans eden kızın kazanamaması her zaman bir yara olacak ben de. Hala Anzu tercihi yanlıştı demiyorum. Haşa çarpılırım. Gene de… Neyse dediğim gibi yazmaya çabalayamayacağım kadar iyidi özetle. Etkinlik sayfasından resimlerine ulaşabilirsiniz.

Etkinliğin kapanoş yarışması eğlenmeyi en çok umduğum yarışmaydı. Bir diğer deyişle grup cosplay yarışması. Peki aradığımı buldum mu? Kısmen evet. Yarışmanın galibi olan Borderlands ekibi (yine Borderlands evet) muhteşem bir performans göstermiş olsa da emek olarak Naruto ekibini ve eğlence olarak Harlem Shake’e saran Shingeki No Kyojin ekibinin hakkını da verelim. Yine de birinci kesin birinci olması gereken ekipti ve bu görüşe pek çok insanın katıldığına eminim.

Özetle etkinlikte olan bitenler bunlardı ama farkettiyseniz bütün yazıda bir şey eksikti. Eleştiriler… Bütün yazı boyunca doğru düzgün eleştiri yapmadım. Şimdi izninizle yazmaya başlıyorum maddelerle.

  • Otopark yoktu ve bunun derdini çeken kişiler vardı
  • Tuvaletler… Bu noktada katılımcıya saldırmak istiyorum. Cidden hem görevliler hem temizlik ekibi o tuvaletlere yetemedi. Artık geri kalanını sizin hayal gücünüze bırakıyorum.
  • Reji ve ışık problemleri vardı. Bir de Cosplay yarışmasında sahnede sunucu yoktu ve anons yeterli değildi. Bir de kişilere adam akıllı kostüm tanıtım süresi verilmedi.
  • Alanda müzik yoktu. Bu ne kadar sorun tartışmalı ama şikayetler vardı bu konuda.
  • TCG turnuva alanları çok ortadaydı hele Magic ve Yu-Gi-Oh turnuvaları budertten müzdarip olmuştur diye tahmin ediyorum.
  • Alanda yeteri kadar oyun yoktu.
  • İsmi Geek Festival Avrasya olan bir etkinlikten insan FRP ve/veya LARP beklerdi. Olmaması büyük bir eksiklik bence.

Şimdilik eleştiriler bu kadar görebildiğim ama unuttuğum ve/veya kaçırdığım şeyler varsa lütfen yorumlarda bahsediniz.

Son olarak bir karara varırsak etkinlik mükemmel değildi ama kötü de değildi. Bütün ekip yapılan hataların ve/veya eksiklerin farkında. Umarım bir sonraki sefer bu hataların azaldığı/olmadığı güzel bir GFA görebiliriz. Bir şey unuttuysam veya sürç-ü lisan eylediysem affola. Esenlikle kalın.

Dipnot: Belirtmeyi unuttuğumuz/yanlış belirttiğimiz bir stand varsa lütfen mailto:info@kahramangiller.com adresine “GFA” başlıklı bir mail yollayarak bizimle iletişime geçin, hemen hatamızı telafi edelim.

Dipnot 2: Yazıda yarışmalara ve panellere dahil resimlere yer veremedik ama etkinliğin sayfasında çekilen tüm  fotoğraflara ulaşabilirsiniz. Buyrun linkiniz burada.

Fotoğraflar için Güner ÜNSAL’a ve Photo Monk’a teşekkür ederim.

Yorumlar