A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – Eldar Mitolojisi ve Kültürü

Dağılmış Eldar Toplulukları

  • Exodites: Maiden World’lere göç eden, barış ve huzur içinde hayatlarına devam eden Eldar halkı. (Wood Elves örneği gösterilebilir.)
  • Craftworld Eldar: Bir daha The Fall gibi bir olaya neden olmamak için kendilerini duygulardan arındırmak için disiplini tercih eden, Craftworld’de yaşayan Eldarlar. (High Elves örneği gösterilebilir.)
  • Dark Eldar: The Fall sırasında, Webway’in derinliklerinde olan Commoragh adlı Alt-uzay istasyonunda oldukları için farklı etkilenmiş bir Eldar grubu. Düşüş öncesi Eldar topluluğunun kalıntılarıdır. Ruhları, öldükleri zaman değil, daimi olarak aldıkları her nefesle Slaanesh tarafından yavaşça sömürüldüğü için başka canlıların ruhlarını Slaanesh’e zorunlu bir haraç olarak aktarırlar. (Dark Elves örneği gösterilebilir fakat Dark Eldar’ın arası diğer Eldar’larla çok kötü değildir. Birbirlerinin yoluna çıkmadıkları sürece düşman değillerdir.)
  • Harlequins: Black Library’de yaşayan, Cegorach’ın hizmetkarları. Diğer Eldarlardan farklı olarak Harlequinlerin ruhları öldükleri zaman Cegorach’a gitmektedir. Harlequin’lerin görevi Black Library yani evrendeki bütün sırların bile olduğu, muhafaza edildiği kütüphaneyi korumak, Chaos ile savaşmak ve Eldarın nasıl düştüğünü unutmasına engel olmaktır. “Dance Without End” adı altında yaptıkları dans ile Eldar diyarları (Commoragh’a bile giderek) ve insan dünyalarında Eldar mitolojisini anlatmaktadırlar.
  • Outcasts: Yukardakilerden hiç birine bağlı olmayan, korsanlar ve kolcular. Korsanlar genellikle doğdukları  -gezegen/craftworld/kabal’a yardım ederlerken, Kolcular Craftworld’leri için Spirit Stone gibi önemli şeyleri toplamak gibi görevlere sahiptir.

Asuryata ve Rhana Dandra: Eldar için Ragnarök Vakti

Asuryata Phoenix Lord’lar olan Asurmen ve onun öğrencilerinin hikâyesidir. Bu büyük ve ulu savaşçılar günümüzde sadece Craftworld Eldar’ı değil, neredeyse Tüm Eldar ırkını korumaktadırlar fakat isimleri, hikâyeleri gibi bir efsanedir Eldar’lar arasında. Phoenix Lord’lar Eldar’ın en karanlık saatlerinde ortaya çıkmaktadırlar.

Belki bir gün hayatta, geçmişteki günlerden bir teselli ararsın...

Belki bir gün hayatta, geçmişteki günlerden bir teselli ararsın…

Düşüşün ardından Craftworld’leri bu faciadan kurtaran büyük bir Eldar savaşçısı, daha sonradan adı Asurmen olarak anılacaktı, Eldar’lara “The Path” adı verilen öğretiyi gösterir. Bu öğretide, her Eldar kendisine bir “Yol (Path)” seçer, “Şair’in Yolu”, “Heykeltraş’ın Yolu” gibi sanat ve bilimle ilgili yollar ile kendisini disipline eder. Bir Path’den sıkıldığı zaman bir başka Path’e geçer.  Asurmen “Path of Warrior” yani Savaşçı’nın Yolu’nda ilerleyen bir Eldardı. Kendisinin bu yolda kaybolduğunu fark ettiği zaman, daha fazla Eldar’a yardım edebilmek için “Shrine of Asur”u kurar. Burada öğrencileri olan Eldarlara savaş sanatının inceliklerini öğretir ve “Aspect Warriors” düzeninin temelini atar. Aspect Warrior’lar Savaş Tanrısı Khaine’nin bir yönünü temsil etmekteydi. Asurmen “Dire Avenger” Aspect’ini kurar. Bu Aspect, Khaine’i soğukkanlı ama acımasız bir savaşçı olarak temsil eder. Asurmen’in öğrencilerinin her birisi kendi Aspect’lerini kurarlar.

Jain Zar, Sessizliğin Fırtınası, Howling Banshee Aspect’ini kurar. Bu Aspect, Khaine’in Morai-Heg’den kazandığı Banshee Aspect’ini temsil eder. Yakın dövüşte, maskeleri sayesinde rakiplerini kısa süreliğine donduran Sonik-Maskeleri tercih ederler. Bir Banshee’nin çığlığı işini bitirmesini sağlayacak kadar vakit kazandırır. Jain Zar, Asurmen’in ilk öğrencisidir ve günümüzde Chaos’a ve Slaanesh’e karşı en aktif savaşan Phoenix Lord’dur.

Karandras, Gölge Avcı, Striking Scorpion Aspect’ini şuan temsil eden Phoenix Lord’dur. Aslında bu Aspect’i Arhra adında bir Eldar kurmuştur fakat bugün kendisi “Fallen Phoenix” olarak bilinmektedir, çünkü Path’i bırakmış ve Chaos’tan taraf olmuştur. Onun yönetiminde soğukkanlı katiller olan Striking Scorpions, Arhra’nın en iyi öğrencisi olan Karandras tarafından amansız avcılara dönüşmüşlerdir. Karandras, Ahra düştükten sonra onu aramaya başlamıştır. Günümüzdeki dedikodulara göre Zandros’un yıkıntılarında Arhra ile Karandras 17 gün süren bir savaşa tutuşmuşlardır ve bu savaşın sonunda Karandras geri çekilmiştir.

43632_ee0dbf45ace747fff23cbacfbd4d5bf2

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar