Infinity Tarafları #7 – Ariadna

Bir gemi vardı ilk yola çıkan, henüz teknolojinin nimetlerinden tam faydalanamadan gitti uzayın derinliklerine… Ariadna. Caledonia, Fransızlar ve Kazaklardan oluşan Ariadna indikleri gezegende hayat mücadelesine başladılar.

İnsanoğlunun geçmişinden izler taşıyan yegane ordu Ariadna, bu hayatta kalma mücadelesi esnasında Antipode denen varlıklarla çatıştı. Çatışırken mutasyona uğrayanları da oldu aralarında. İnsanla köpek/kurt karışımı varlıklar oluştu.

ariadna1Ariadna, düşük teknolojinin hem avantajını, hem dez avantajını yaşayan bir taraf. Birimleri çok uygun cost değerlerine sahip olduğundan çok sayıda birimi savaş alanına getirmeniz mümkün. En ucuz birimler Ariadna’da, ama Ariadna’nın asıl üstün olduğu taraf, onlarca kamuflajlı birime sahip olması. İsterlerse bir savaşa tamamen kamufle olmuş şekilde başlayabilirler. Bu da Ariadnayı savunmada feci tehlikeli kılıyor.

ariadna2Olumlu, olumsuz özelliklerini inceleyelim.

SAVUNMA: Kamuflajlı birimlerin çokluğu, oyuna ileride başlayarak görev yerlerini tehdit eden birimler, size savunma imkanı tanımayan Spetnaz birimi. O kadar çok sayıda birim var ki, hemen hemen heryerdeler! Rakip için saldırmak güç. Hiçbir birimde cube yok ve silahları teknolojik olmadığından E/M saldırılarına maruz kalmıyor.

SALDIRI: Mark eden birimler, Havadan inen paraşütlü takımlar, kamuflajı kullanıp size savunma hakkı vermeden saldıran birimler. İlerde başlayıp size yakın yerleşen tehditkar birimler. Smoke atarak üstünüze doğru gelen vahşiler ve bertaraf etmesi zor, kurt/köpek mutasyonuna uğramış dayanıklı birimler. Bir çok template silahla sürü gibi geliyorlar.

GÖREV YAPMA: Adeta görev yapma yerlerine ambargo koymuş birimler. Bir dolu ucuz görev yapıcı. İleride başlayan onlarca birim. Oyuna sonradan dahil olan görev yapıcılar. Ariadnanın görev yapmasını durdurmak gerçekten çok zor.

Biraz da kötü yanları:

  • MSV silahları yok ve zero smoke da olmadığından MSV silahlarla keklik gibi avlanıyorlar.
  • Rakibin arkasına havadan inen birimi bir özel birim dışında yok gibi bir şey.
  • Saldırıdan çok savunmada iyiler, rakibi darmadağın edecek üstün silahlı ve isabet oranlı birimlere sahip değiller.
  • Bir iki birim haricinde birebir dövüşte zayıflar.
  • Doğru dürüst hackerları yok. Düşük teknoloji yüzünden ekipmanları zayıf.
Bu yazı, "Infinity Tarafları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar