İnsanlığın Nihai Düşmanı, İnsan – Video Senshi Laserion

1984 yapımı bu seride 1979 yapımı Mobile Suit Gundam ile bazı paralellikler bulunur. Bunların en barizi insanlığın nihai düşmanının yine insan olduğudur. Ayrıca Mobile Suit Gundam’ın başrolündeki Amuro Ray’i seslendiren Tohru Furuya ile aynı seride onun arkadaşı olan Lalah Sune’u seslendiren Keiko Han bu serinin de başrolündeki Takeshi’yi ve onun arkadaşı Olivia’yı seslendirmiştir. Benzer şekilde, sonraki yıllarda yapılmış kimi Gundam serilerinde bu seriye paralellikler bulunmaktadır. Gundam 00 2. sezondaki 00 Raiser’in düşmanın tam önündeyken bile anında arkasına geçerek kesebilmesini sağlayan “Raiser System” Laserion‘dan bir alıntıdır. Benzer şekilde Gundam AGE serisinde de birçok Laserion göndermesi bulunmaktadır. Şöyle ki:

  • Savaşılan kötü taraf -en azından hikayenin başında- uzayda ölüme terkedilmiş bir gruptan arta kalanlardır.
  • Laserion’da başrol karakterin rakibi düşman liderinin oğluyken, AGE’de düşman liderinin manevi oğludur.
  • Her iki seride de başrol karakter rakibinin kardeşiyle de savaşmak zorundadır.
  • Her iki seride de, başrol karakterin Mecha’sı karşılaştığı şablonlara göre kendini geliştirebilir.
  • Her iki seride de rakip karakterlerden biri gördüğü bir halisünasyonun dikkatini dağıtması yüzünden kazanacakken yenilir.

laserion-3

Sonuç

Mobile Suit Gundam, Armored Trooper Votoms yada Macross gibi hala popülerliğini koruyan örneklerin aksine, Laserion’un Mecha türünün furya haline geldiği bir dönemden sıyrılıp bir patlama yapamadığı ve kısıtlı bir kitleye kapalı kaldığını söylemek pek de yanlış olmaz. Ancak dönemi ve türü için pek çok yenilikçi fikir denediği de göz ardı edilemez. Bu yazıyı yazdığım sıralarda serinin İngilizce fansub çalışmasının başlatıldığını da not etmeliyim. Bu sayede 80’ler potansiyelinin altında kalmış bir serisinin daha geç de olsa bilinip tanınması mümkün olabilir.

Künye

Yayın Tarihi: 04 Mart 1984 ile 03 Şubat 1985 arası
Bölüm Sayısı: 45
Dizayn: Sabure Yatsude (Orjinal Tasarımcı) , Hideyuki Motohashi (Karakterler) , Akira Hio ve Koichi Ohata (Mekanik Dizayn)
Müzik: Chuumei Watanabe
Yönetmen: Kozo Morishita

Yorumlar