DC Çokluevren Dosyası

Multiversity#1’deki harita, yukarıda da gördüğünüz üzere bizlere bu evrenler hakkında küçük detaylar veriyor. Harita oldukça karışık. Sizlere öncelikle gerekli olan kavramları elimden geldiğince anlatmaya çalışayım: Haritanın kozmik, yani Greater Source ya da New Gods dediğimiz yüce varlıklar kısmı daha sonra kaleme almak istediğim detaylı bir yazının konusu olacak. Bu yazıda sadece Multiverse’ün merkez bölgesini, yani evrenleri ve onların üzerinde bulunan düzlemi tanıtacağım.

DC, bildiğiniz üzere hikayelerinin geçtiği yerleri Earth yani Dünya olarak adlandırmayı tercih ediyor. Fakat her bir dünya, aslında içerisinde bulunduğu ve sistemiyle, uzayıyla filan ait olduğu koca bir evreni temsil ediyor. Onun için bir dünyayı tanıtırken ‘dünya’ yerine ‘evren’ ifadesini kullanmam daha doğru olacaktır. Evren tanıtımlarına başlamadan önce, haritaya bakarak sizlere vermem gereken birkaç genel bilgi var:

Haritanın merkez yapısı biraz sonra bahsedeceğim kavramlardan ve o kavramların birbirine bağladığı 52 evrenden oluşuyor.

Bu kavramlardan ilki Orrery of Worlds denilen olgu. Yani çokluevrenin tüm evrenlerinin üzerinde bulunduğu alan. Rock of Eternity ise Shazam’e güçlerini veren bilge adamın evinin olduğu yer. Tüm evrenlerin ortasında House of Heroes isminde bir yapı bulunmakta. Bu yapı, gidilmek istenilen paralel evrenlere geçiş yapılmasına olanak veren The Bleed’in orta noktasındaki merkez güç olarak kullanılıyor. Haritanın merkez kısmı bu dört yapı haricinde 52 tane evren barındırıyor.

multiverse-map

Multiversity’de bazı evrenler, bağlantılı oldukları evrelerin kurguları olarak anlatılıyor. Yani, örneğin Earth-0’da gelişen Forever Evil olayı, o evren için gerçekten yaşanmış bir olayken, bizim üzerinde yaşadığımız dünya olarak tasvir edilen Earth 33 için sadece okunmak üzere basılan bir çizgi roman macerası!

Bunun gibi diğer evrenlerin arasında da bu çizgi romansal kurgu var. Tanıtımlarda yeri geldiği zaman bu bağlantıdan bahsedeceğim. Kurgusal evren ve gerçek evrenleri şu şekilde:

 • Earth 0’daki olaylar Earth 33 için kurgusal
 • Earth 20’deki olaylar Earth 16 için kurgusal
 • Earth 4’teki olaylar Earth 5 için kurgusal
 • Earth 5’teki olaylar Earth 10 için kurgusal

Aynı zamanda, her evrenin birbirine bağlandığı yörüngeler var. Kahramanlarımız ya da süper kötülerimiz bu yörüngeler üzerinde ancak ve ancak haritanın sağ tarafında gösterilen devasa gemiler ile yolculuk yapabiliyor.

Şu zamana kadar New 52’da ve Multiversity hikayesinde açıklanmayan 7 evren var. Bu evrenler kasten bilinmiyor olarak bırakılan evrenler. Hikaye akışı açısından çok spoiler vermeden şunu söyleyebilirim ki, bu evrenler çizgi romanlarda tease edildiği kadarıyla Monitor adlı çokluevreni gözlemleyen ırkın daha sonra kullanabilecekleri paralel evrenler olarak kabul ediliyor. Onun için evren tanıtımlarında o sayıları atladım, bilginiz olsun. Aşağıda listelediğim bu bilinmeyen evrenler, karşısındaki evrenlerle paralel evren konumundalar:

 • Earth 14 ve Earth 29
 • Earth 24 ve Earth 30
 • Earth 25 ve Earth 31
 • Earth 27 ve Earth 32
 • Earth 28 ve Earth 37
 • Earth 46 ve Earth 11
 • Earth 49 ve Earth 43

Genel olarak bilmeniz gerekenler şimdilik bunlardan ibaret. Hadi gelin şimdi tüm evrenleri tanımaya geçelim.

Prime Earth (Earth-0 ya da New Earth)

DC Comics çokluevreninin ana akım tüm maceraları bu gerçeklikte yaşanmaktadır. Diğer tüm evrenler, bu evrenin gerçekliğiyle oynanmış birer kopyasıdır. Flashpoint event’inde Flash’ın zaman süreklisini tamiri sırasında oluşan DC, Vertigo ve Wildstorm evrenlerinin birleşmesinden oluşan bir bütünlük taşır. Tamamı süper kahramanlardan oluşan Justice League, Amerikan hükümetinin kontrolünde bir süper kahraman ekibi olan Justice League International ve kötü mistik güçlerle savaşan eski Vertigo anti-kahramanlarından oluşan Justice League Dark gibi ekipler yer almaktadır.

earth-0

Bu evrende süper kahramanlar daha yeni yeni mesleklerini icra etmektedirler. Superman bilinen ilk süper kahraman olarak geçer. Batman, Justice League’e katılmadan önce süper kahraman olarak değil, bir vigilante yani kanunsuz olarak görülmektedir. Fakat Darkseid’in dünyayı tehdit etmesiyle bir grup kahraman bir birlik oluşturur ve hikaye böyle devam eder.

Bu evrendeki olaylar, Earth 33 evreni için kurgusal birer çizgi roman hikayesidir.

Benzer Yazılar

Yorumlar