DC Çokluevren Dosyası

Earth 1

DC Comics’in Original Graphic Novel (Orijinal Grafik Roman) şeklinde kalın kitaplar halinde yayınladığı serilerinin geçtiği evren. Bu evren, DC’nin baş üçlüsü Superman, Batman ve Wonder Woman için yarattığı özgün orijin hikâyelerinin anlatıldığı grafik romanlardan oluşuyordu. Superman: Earth One, Batman: Earth One, Teen Titans: Earth One, Wonder Woman: Earth One’ı okumanızı tavsiye ederim.  Çok kaliteli çizimleri olan bu grafik romanlar aslında iptal edilen New 52 öncesi bir evrendir, fakat hala Multiverse’te varolmaya devam ettiği anlaşılmıştır.

Bu evren Prime Earth ile karıştırılmasın. Asıl olayların geçtiği evrenler Prime Earth, Earth-2 ve Earth-3’tür. Bu evren, kahramanlarımızın an itibariyle en fazla 3-4 olayını barındıran tek atımlık hikayeler anlatır.

Earth 1 ve 2

Earth 1 ve 2

Earth 2

DC Comics’in Altın Çağ olarak adlandırdığı dönemde yer alan kahramanlarının evrenidir. Fakat New 52 dahilinde bu kahramanların orijinleri ve görünüşlerinde birtakım modernleşmelere gidilmiştir. Örneğin takımın adı Justice Society of America’yken Wonders of the World olmuştur. Superman (Val-Zod: kendisi Zod’un dünyaya gönderdiği son Kriptonludur, fakat kendisinden beklendiği gibi kötü olmayı değil, iyiliği seçmiştir), Batman (Thomas Wayne: artık her Batman filminde orijinini gördüğünüz Bruce Wayne’in babası ya Batman olsaydı) ve Wonder Woman (Diana the Queen: bu evrende ortaya çıkan ilk süper kahraman) Apokolips gezegeninden gelenlerle yaptıkları savaşta dünyayı korumuşlardır. Ama hayatları pahasına.

Bu durumda kahramansız kalan dünyada New Wonders adı altında Flash (Jay Garrick), Hawkgirl (Shiera Saunders Hall) ve Green Lantern (Kendisinin cinsel oryantasyonu değiştirilerek gay bir karaktere dönüştürülen Alan Scott’tır ve gücünü Green Flame denen bir varlıktan almaktadır) ortaya çıkar. Orjinal Wonder’ların sağladığı barışı korumaya çalışmaktadırlar.

Earth 3

Prime Earth kahramanlarının kötü versiyonlarının olduğu evrendir. Crime Syndicate adında bir grup kurmuşlardır. Bu grubun üyeleri olan Ultraman, Owlman, Johnny Quick, Superwoman, Deathstorm, Atomica, Sea King, Power Ring’in dünyayı diktatörlükle yönettiği bu evrende Alfred Pennyworth de Outsider olarak onlara yardım etmektedir.

Onlara karşı savaşan kişilerden birisi ise Joker’ın kızı Jokester’dır. Earth 0’nun her anlamda tam zıttı olan bu evren, Anti-Monitor tarafından yok edilmek istenince Crime Syndicate çareyi paralel evrenleri olan Earth-0’yu kontrol edip kendi evrenlerinden kaçmakta bulurlar. New 52’nun sağlam hikayelerinden Forever Evil serisini herkese öneririm.

Earth 3 ve 4

Earth 3 ve 4

Earth 4

Charlton Comics kahramanları olan Question, Blue Beetle, Nightshade, Captain Atom, Judomaster ve Peacemaker’ın DC’ye uyarlanmış versiyonlarıdır. Karanlık bir görüntüsü vardır. Crisis on Infinite Earths’te de görülen bir evrendir.

Multiversity: Pax Americana sayısında detayları verildi. İlgilisine öneririm. “Watchmen karakterleri DC ana sürekliliğinde olsalardı nasıl olurdu?” sorusunun cevabı niteliğinde varlıklarını sürdürmektedirler. Amerikan hükümetinin süper kahramanları birer süper silah olarak kullanması sonucu oluşan distopik bir dünya anlatımı mevcuttur. Bu evrendeki olaylar ise Earth 5 evreni için çizgi romansal kurgu niteliğindedir.

Earth 5

Fawcett Comics şirketinin kahramanları olan Captain Marvel (Shazam) ve ailesinin olduğu evrendir. Gücünü Rock of Eternity’den alan Billy Batson ve ailesinin Monster Society of Evil ile olan savaşlarını konu alır.

Bu evren oldukça renkli ve ışıl ışıl resmedilir. Billy Batson’ı elinde bir çizgi roman, evlerinin halısına uzanıp Earth 4’teki Captain Atom’ın bir macerasını okurken görebilirsiniz. Çünkü Earth 4 bu evrenin kurgusal partneridir. Aynı zamanda çizgi roman okuyan Billy’yi de Earth 10’da Keystone Comics etiketiyle bir çizgi roman sayfasında görebilirsiniz. Kafanız karıştı mı?

Earth 5 ve 6

Earth 5 ve 6

Earth 6

Stan Lee’nin gözünden DC Comics karakterlerinin resmedildiği evrendir. Earth 0’daki kahramanlarla benzerlikleri sadece isim yönündendir.

Batman bir yarasa-adam’a daha çok benzeyen kostümüyle Afro-Amerikalı’dır. Green Lantern gücünü Nordik mitolojideki hayat ağacı olan Yggdrasil’den alır. Superman ise Kriptonlu bir polistir.

Benzer Yazılar

Yorumlar