DC Çokluevren Dosyası

Earth 21

Biraz 11.22.63 dizisi remake’i gibi olacak, ama tanıtmak zorundayım. Bu evren, “Ya Kennedy hiç vurulmasaydı?” sorusu doğrultusunda kahramanlarımızın dünya düzenini barışçıl bir yoldan yeniden inşa etmesi macerasını anlatıyor.

DC’nin New Frontiers evreni olarak da bilinen bu evren, Soğuk Savaş’ın barışçıl bir havayla bittiği 1950’li ve 1960’lı yılları tasvir eden bir evrendir. Bir nevi Heroic Age dönemini yansıtır. Kahramanların birer tabu olarak görüldüğü ve adeta onlara tanrı gibi tapıldığı, hayran olunduğu bir evren tasvir edilir.

Earth 21 ve 22

Earth 21 ve 22

Earth 22

Superman ve onun süper kahraman arkadaşlarının dünyayı kurtarma işlerinden ellerini eteklerini çektiği bir devir yaşanırken yeni bir süper kahraman janrı ortaya çıkmıştır. Durum şöyledir; kahramanlar olaylara karışmamaktadır. Ta ki nükleer bir savaş patlak verene kadar. Emekli olan Superman tarafından tekrar toplanan Justice Society of America, dünyanın yeni hali hakkında halk ile birlikte kararlar almak için görüşmelere başlar ve süper kahramanlığa geri dönerler.

Kingdom Come gerçekliği diye de adlandırılan bu evren, kahramanların kahramanlarla dövüştüğü bir ortam tasvir etmektedir. Kingdom Come‘ı okumadıysanız mutlaka okuyun. Süper kahramanlığı ilgilendiren her konuya modern ve farklı bir bakış açısı getirdiğine inanıyorum.

Earth 23

Diversity, yani çeşitlilik günümüzde en çok çizgi roman sanatını etkilemişe benziyor. İşte tam olarak buna bir örnek. DC’nin bu evreni, Captain America’nın titrini Falcon’a, Ms. Marvel’ınkini Müslüman bir genç kıza, Thor’un çekicini Jane Foster’a veren Marvel’ın yaptığı diversity çalışmasına bir karşılık olarak düzenlediğini düşünüyorum. Çünkü bu yazıda tanıttığım birçok evren zaten yıllardır var olan ya da revize edilmiş evrenlerden oluşuyor. Ama bu yepisyeni.

DC süper kahramanlarının siyahi versiyonları yer alır. Superman’in gizliden Amerika’nın başkanlığını yapmasıyla Barack Obama’dan esinlenildiği ve Wonder Woman’ın da Beyoncé Knowles’a benzerliğinin vurgulandığı bir gerçektir.

Earth 23 ve 26

Earth 23 ve 26

Earth 26

Bu evren bir çizgi roman evreninden çok çizgi film evrenini andırır. Çokluevrenin her defasında yeniden inşa olunan istisnai bir evrenidir. Hiçbir zaman yok olmamıştır. Bunun nedeni bilinmemektedir. Ama tahminler Apokolips ve Sphere of the Gods denilen Orrey of Worlds dışı kozmik varlıklara olan yakınlığından dolayı bu şekilde olduğundan yanadır.

İnsansı hayvanların kahraman oldukları çizgi film tarzında resmedilen bir evrendir. Captain Carrot ve Zoo Crew isminde bir çeşit Justice League of America’sı da vardır.

Earth 29

Ya dünyamız şu andaki durumuna nazaran tam tersi bir şekilde varlığını sürdürseydi? Ya bir küre yerine küp şeklinde olsaydı? Ya tüm insanlık birer zombi olsaydı? Hatta kahramanlar bile!!! İşte bu soruların cevabı Bizarroverse de denilen Earth 29 evreninde mevcut.

Dünyası küp şeklinde olan ve Bizarro’nun süper kahraman olduğu evrendir. Diğer kahramanlar da Bizarro’nun fiziksel özelliklerine sahiptir. Unjustice League of Unamerica adlı ekiple macera olmayan maceralara atılırlar. Marvel Zombies serisine oldukça benzemektedir.

Earth 29 ve 30

Earth 29 ve 30

Earth 30

Kal-El’in Amerika’ya değil de Sovyet Rusya’ya düşmesi sonucunda o şartlarda yetişen bir Superman’in anlatıldığı evrendir. Sovyet Rusya Superman’in yardımıyla dünya savaşlarını domine etmiş ve dünya düzenini kurmuştur.

Sovyet Rusya’nın Superman’i dünyaya hükmetmesinde bir silah olarak kullandığı Red Son gerçekliğidir. Amerika’yı ise Bizarro korumaktadır. Paralel evreni olan Earth 24’e ne olduğu henüz açıklanmamıştır.

Earth 31

Megatsunamilerin olduğu, küresel ısınmayla dünyanın 7 denize ayrıldığı bir dünyada adaleti sağlamaya çalışan Captain Leatherwing ve ekibinin gemisi Flying Fox’un mecaralarının anlatıldığı evrendir. Paralel evreni Earth 25’e ne olduğu heniz açıklanmamıştır.

Earth 31 ve 32

Earth 31 ve 32

Earth 32

Batman’in dünyanın Green Lantern’ı olarak seçildiği ve diğer kahramanların birbiriyle füzyon olmuş halini gördüğümüz evrendir. Paralel evreni Earth 27’ye ne olduğu heniz açıklanmamıştır.

Benzer Yazılar

Yorumlar