DC Çokluevren Dosyası

Earth 13

Batı kültüründe metaforik olarak lanetli sayımız 13’tür. İşte DC evreni de bu klişeyi kullanmış mı, yermiş mi tam emin olamadım.

Lanetli evrene hoşgeldiniz. Bu evrende günler 13 saattir, bir yıl 13 aydır. Kara büyüyle hüküm süren Kamelotlu Etrigan’a karşı Merlin’in adına dövüşen Superdemon ve ekibini anlatır.

Earth 13 ve 15

Earth 13 ve 15

Earth 15

Bu gerçeklikte Superboy-Prime aklını kaçırarak tüm evreni yok etmiştir. Sadece Green Lantern’lara irade gücünü veren Cosmic Grail’ın varolduğu bilinir, fakat hangi evrende olduğu bilinmez. Grail bu evrenden kalan tek parçadır ve Earth 17’nin süper kahramanları, kendi evrenlerini yok etmeye kararlı olan Darkseid’i durdurmak için bu objeye ihtiyaç duymakta ve onu aramaktadırlar.

Earth 16

Bu evrende Justice League çok uzun zaman önce suçu ve kötülüğü yenmiştir. Superman baz alınarak yapılan Superman Robots adlı robotlar güvenlikten sorumludurlar. Peki ama madem ortada hiç kötülük yok, yüzlerce süper kahraman bundan sonra ne yapacak?

Modern zamanların süper kahramanları olan Damien Wayne (Batman), Jessica Palmer (The Atom), Christopher Kent (Superman), Connor Hawke (Green Arrow) eski JLA üyelerinin çocuklarıdır. Dünya o kadar güvenlidir ki, kahramanlarımızın her biri birer celebrity, yani ünlüdür. TV programlarına çıkar, reklam filmleri çekerler. Tek mücadeleleri fotoğraflarda güzel çıkmak ve popüler olmaktır.

Hikayeler atmosfer olarak oldukça iyimser gözükse de, aslında süper kahraman konseptini eleştiren bir yaklaşım hissediliyor. Yani siz Superman’in robotunu yaparsınız, ama o robotta Superman’in onuru ve insanlığı olacak mı onu düşünmeniz gerekir. Earth 20 ve Earth 40’nin savaşı bu evren için çizgi roman niteliğinde, onu da belirteyim.

Earth 16 ve 17

Earth 16 ve 17

Earth 17

1963 yılında yaşanan nükleer savaşların ardından dünya yerle bir olmuş ve Darkseid bu savunmasız dünyayı ele geçirmiştir. Geriye çölden başka bir şey kalmayan dünyayı ancak Atomic Knights of Justice isimli grup kurtarabilecektir.

Darkseid’i durdurmak için gereken, Green Lantern’lara gücünü veren Cosmic Grail yok olmuş, fakat edinilen bir bilgiye göre Earth 15 Superboy-Prime tarafından yıkıldığında geriye bir tek Cosmic Grail kalmış. İşte bu Cosmic Grail’ı çokluevrenin her yerinde arayan Captain Adam Strange ve ekibinin konu alındığı evrendir.

Earth 18

Time Trapper isimli zaman lordunun biri tarafından teknolojisi 19. yüzyılda bırakılmış bir gerçekliktir. Telgraf internet, hava yolculuğu gibi ilginç buluşların yapıldığı bu evren genel olarak western hayatını tasvir eder.

Earth 18, vahşi batı tarzında bir evrendir. Infinite Crisis’ten sonra oluşan bu gerçeklikte JLA’in ismi Justice Riders’tır. Bu takım Bat-Lash, Cinnamon, El Diablo, Firehair, Johnny Thunder, Madame .44, Pow-Wow Smith, Strongbow, Superchief, Tomahawkman, Trigger Twins gibi ilginç isimli kahramanlardan oluşur.

Earth 18 ve 19

Earth 18 ve 19

Earth 19

”Long Live The Queen!!” diye bağıran bir Batman hayal ediyor musunuz? DC bunu bile hayal etmiş.

Kraliçe Victoria’nın öldüğü bir alternatif evrendir. Kahramanlarımız İngiliz asil sınıfındandır ve isimleri hiç de kısaltılmadan Bat Man, The Accelerated Man, The Wonder Woman ve The Shrinking Man şeklindedir.

Earth 20

Multiversity’de tanıtılan ve DC kahramanlarının pulp versiyonlarının bulunduğu evrendir. En modern günlerini yaşadıkları şu zamanda bile tarz olarak ve hava olarak 1920’lerde gezinmektedirler.

Evrenin en güçlü süper kahramanı olan Doc Fate ve ekibi Society of Superheroes’un aldıkları bir habere göre, Earth 40 ile kendi evrenleri Earth 20 arasında bir çarpışma olacaktır. Ve bu gerçekleştiğinde savaş beş yıl devam edecektir. Vandal Savage’ın liderliğini yaptığı Society of Supervillians ile savaşmaktadırlar. Üyeleri ise  Doc Fate, Immortal Man, Lady Blackhawk, Green Lantern (Abin Sur) ve The Atom (Al Pratt)’dır. Hemen ardından Earth 40’ı anlatmazsam olmaz şimdi.

Earth 20 ve 40

Earth 20 ve 40

Earth 40

Sadece vahşiliğin itibar kazandığı bir evrende, siz olsaydınız pısırık bir insan mı olurdunuz, yoksa sonuna kadar yakıp yıkar mıydınız?  İşte bu evren yakıp yıkmayı tercih edenlerin buluştuğu bir gerçekliği bizlere anlatıyor.

Earth 20’yi keşfetmeden önce huzurlu mutlu bir şekilde evrenlerinin anasını ağlatan The Society of Super Villains takımı; Vandal Savage, Lady Shiva, Blockbuster, Felix Faust, saf enerji haliyle Parallax ve Count Sinestro’dan oluşuyor. Canilikleriyle ünlü bu kötü adamlar Earth 20 ile beş yıllık bir savaş yapıyorlar.

Benzer Yazılar

Yorumlar