DC Süper Kahraman Dosyaları: Wonder Woman

Amazon Prensesin İlk Çıkışı: Zamanlama Manidar!

Böylece, Diana ilk kez 1941’in Aralık ayında, All Star Comics’in 8. sayısında ortaya çıktı. Adı Suprema the Wonder Woman’dan değiştirilmiş ve kısaltılmıştı. “Wonder Woman”, özellikle o yıllarda yetenekli ve çalışkan kadınları övmek için sık kullanılan bir sıfattı. Marston çiftinin kalp basıncı ve yalan makinesinin icadıyla içli dışlı olmaları, karaktere “Lasso of Truth”, yani “Doğruluk Kementi” olarak yansımıştı. Koruyucu bileklikleri ise Olive Byrne’in fikriydi.

Çıkışından bir yıl sonra, yani 1942’de Sensation Comics’in Ocak sayısına kapak oldu. Aslında Sensation Comics’in assolisti kendisiydi, ancak çizgi romanda Black Pirate, Wildcat, Sargon the Sorcerer gibi karakterler de yer alıyordu. Bundan tam altı ay sonra ise, Wonder Woman kendi dergisine sahip oldu ve 1986 ve 2006’da bir kaç aylık iki kesinti haricinde günümüze kadar düzenli sayı çıkarmaya devam etti.

Wonder Woman'ın ilk kez göründüğü All Star Comics'in 8. sayısı ve sonradan görüneceği Sensation Comics.

Wonder Woman’ın ilk kez göründüğü All Star Comics’in 8. sayısı ve sonradan görüneceği Sensation Comics.

Hikayede, Steve Trevor adlı bir pilotun uçağı, kazayla tüm nüfusunu kadınların oluşturduğu bir adaya çakılır. Bu adada (Paradise Island ya da Cennet Adası diyelim) yaşayan Amazonlar, Marston’un kadınlara atfettiği bütün kaliteli özellikleri taşır; sağlıklı ve güçlü üyeleri olan son derece barışçıl bir toplumdur. Diana ise, bu adayı yöneten Kraliçe Hippolyta’nın kızıdır. Yanında bir arkadaşıyla dolaşırken düşmüş uçağı bulur ve baygın haldeki Steve’i tedavi eder. Bu esnada ona aşık olur. Steve’nin gitme zamanı geldiğinde, Hippolyta onu adadan dünyaya geri götürmesi için bir gönüllü arar. Bu gönüllü, aynı zamanda besbelli rahat durmayan “Erkeklerin Dünyası”na barış getirmek için çabalayacaktır. Diana bu işi üstlenmek ister, ama kraliçe çok sevdiği kızına izin vermez. Amazonlar arasında bir yarışma düzenlenir. Diana buna yüzü maskeli bir şekilde katılarak kazanır. Maskeyi çıkardığında, Hippolyta itiraz etmeyerek kızına hazırladığı kostümü giydirir ve onu sevdiği adamla birlikte dış dünyaya yollar.

1941 Amerika’sında yaratılmış her süper kahraman gibi, Wonder Woman da bol bol Nazilerle kapışır. Hatta dünyevi kimliği olan Diana Prince, sevgilisiyle birlikte Güney Amerika’ya kaçmaya çalışan bir hemşirenin ismidir. Diana kadına yardım ederek kimliğini alır, Zeus’un işine bakın ki, birbirlerine ikiz gibi benzedikleri için de sorun çıkmaz.

Şöyle bir sahneyi şimdi yapsalar adamları topa tutarız. Plot hole diye ağlamayın, çizgi roman senaryoları nereden nereye geldi.

Şöyle bir sahneyi şimdi yapsalar adamları topa tutarız. Plot hole diye ağlamayın, çizgi roman senaryoları nereden nereye geldi.

Şimdi bir durup düşünelim. 1941 Aralık ayında ne oldu? Pearl Harbor saldırısı. Yani Amerika için karanlık günlerdi bunlar. Marston’un barışçıl şekilde yaşayan Amazon toplumu, çizgi roman okurlarının hoşuna gitmişti, üstelik savaş sırasında böyle bir adaya çakılmak, sanırım çoğu savaş pilotunun hayaliydi. DC Süper Kahraman Dosyaları: Hawkgirl yazımda de söylediğim gibi; sarışın Mısır prensleri ne kadar gerçekçiyse, Amazonlar’ın böyle bir toplum olduğu da o kadar gerçekçiydi, ama Amerikan okurunun buna aldırdığı yoktu. En azından romantik anlamda böyle bakarsak göreceklerimiz bunlar, ama bir de firma gözünden incelemek gerek.

Süper Bir Kadının Düşmanları

Şüphesiz bir süper kahramanı tanımlayan en önemli şey, baş ettiği suçlulardır. Wonder Woman gibi Yunan mitolojisinden izler taşıyan bir karakter, ayrıca bir sürü ilginç potansiyel barındıran süper suçluyu da beraberinde getiriyordu; Ares, Circe, Giganta ve First Born gibi yine mitolojik altyapıya sahip olanların yanında, Marston’un yaratırken psikoloji bilgisini konuşturduğu kadın düşmanı Dr. Psycho 1940’ların çizgi roman dünyasını epey renkli bir hale getirdiler. Dahası, süper kahraman kadın olur da cat fight olmaz mı? Wonder Woman’ın kadın düşmanları bir kulüp bile açarlar; En ünlüleri Cheetah başta olmak üzere, Atlantis kökenli Kraliçe Clea, Naziler için çalışan Barones Paula von Gunther ya da Prenses Maru (Dr. Poison) , Satürn’den gelen Eviless gibi çoğu kadın olan süper suçlulardan oluşan bu grubun adı The Villainy Inc.’di. Şimdi komik geliyor tabii, ama 1948’den bahsediyoruz.

Villainy Inc. karakterleri.

Villainy Inc. karakterleri.

Kaldı ki, Gümüş ve Bronz Çağ’da, özellikle de savaş bittiği için düşmanların değiştirilmesi gerektiğinde, DC Comics Wonder Woman’ın mitolojik kökeninin ekmeğini fazlasıyla yiyecekti. Ayrıca bu malzeme, William Marston’un 1947’de, yani Gümüş Çağ’dan çok öncesinde kanser nedeniyle ani ve nispeten erken vefatı (54 yaşındaydı) nedeniyle karakteri devralacak Robert Kanigher’e yarayacaktı.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar