DC Süper Kahraman Dosyaları: Wonder Woman

Barış Elçisi Bir Amazon Nasıl Giyinir?

Bakın bu mevzu, aşk hayatından çok daha uzun. Gördüğünüz gibi Wonder Woman’ın ilk çizimi, günümüzdeki halinden oldukça farklı. Ormanı bol bir adada yaşıyor olmasına rağmen, yanlışlıkla kuaförden çıkmış ve süper suçlu değil de otobüs kovalıyor gibi bir hali var. Özellikle yıldızlı eteği ise annelerimizin Burda dergilerinden fırlamış gibi. Anlayacağınız, Altın Çağ Wonder Woman’ı 1940’ların ideal hanımefendi figürü ile Amerikalıların kafasındaki ideal Yunan kadın atlet karışımıydı. Ancak, o Burda eteği 1950’lere doğru gittikçe kısaldı, Wonder Woman tuhaflaşmaya ve suçla savaşmaktan çok evlenmeye meraklı bir karaktere dönüşmeye başladı.

Özellikle çizgi roman okumaya 80’lerde başlamış kitlenin kafasındaki Wonder Woman görüntüsü, Gümüş Çağ’da, tam olarak 1962’de yaratıldı. Diana’nın yele gibi açık bıraktığı gür saçları, kendine güvenen gülümsemesi ve ona çok daha rahat hareket avantajı sağlayan mayo ortaya çıktı. Diana’nın 1940-1970 arasındaki gelişimi, Mattel’in Barbie bebekleriyle neredeyse aynı.

Altın Çağ, Gümüş Çağ ve Artemis tarafından yenildiğinde giydiği alternatif kostüm.

Altın Çağ, Gümüş Çağ ve Artemis tarafından yenildiğinde giydiği alternatif kostüm.

87’de, yani Crisis sonrası Pérez’in çizimleriyle bir nebze daha güzelleşti; saçlar hala siyah ve uzun ama dalgalıydı, görüntüsü iyice Yunan tanrıçalarına benzetilmişti. 90’ların ortasında Hippolyta’nın oyunuyla Artemis’e yenilerek Wonder Woman ünvanını alamadığında giydiği kostüm bayağı siyah ve seksiydi.

2000’lerin başında yayınlanan Justice League animasyonunda yine klasik kostümünü giyiyordu, ama göğüsleri hatırı sayılır şekilde irileşmişti. Derken, 2010’da çıkan 600. sayıda çok daha “giyinik” bir hale getirildi; tüm bacaklarını kaplayan deri bir tayt ve onunla takım bir ceket geldi. 2011’de, Brian Azzarello ve Cliff Chiang New 52 için karakteri devraldığında klasik Amazon kostümünü modernleştirdiler; kostümdeki metal parçalar çok daha yalın ve ışıltılı görünüyordu. sonra, David Finch kostümü yeniden tasarlayarak hayranları şok etti; çizgi roman dünyası 2010’da bile Diana’yı böyle giyinik görmemişti. Ayrıca hacimli omuzlukları ve ünlü bilekliklerinde kocaman bıçaklar vardı.

ww_17

Güçleri

Altın Çağ’da Wonder Woman’ın Superman ile kıyaslanacak kadar fiziksel kuvveti vardı. Henüz bilekliklerini kazanmadan 7 ton civarında ağırlık kaldırabiliyordu, bileklikler gelince bu 23 tona yükseldi. Evet küsüratlı rakamlar. Çelik kapıları yerinden söken, saatte 97 km hızla koşabilen Wonder Woman henüz uçamıyordu ama nasıl desem, Jessica Jones‘un dizisinde gördüğümüz gibi binaların tepesinden atlayabiliyordu. Cennet Adası’nda akan Gençlik Pınarı’nın suyunu içerek büyüdüğü için, normal insanlardan çok daha hızlı iyileşebiliyordu. Yanı sıra, psişik güçleri de mevcuttu; en ilginci vücudundaki elektriği zihniyle kontrol edebilmesiydi. Bir macerada, Dr. Psycho’nun geliştiridiği bir icat tarafından ruhu atomlarından ayrılınca, elektroşok saldırılarına bağışıklık kazandı.

Ayrıca masal karakteri misali sınırları vardı; mesela Aphrodite’nin kanunları gereği, bir erkek ellerini bağlarsa gücünü kaybetmeye mahkumdu. Gümüş Çağ’da yukarıda yazdığım gibi her tanrı ve tanrıça tarafından bir özellikle kutsanarak Amazon halkının en güçlüsü oldu. Amazon eğitimi ona yine telepati, fizik, kimya gibi bilimlerden anlama ve her dili konuşabilme yeteneği verdi.

ww_22

Crisis sonrası dönemde ise, Olympos’lu tanrılardan aldığı güçler biraz değişime uğradı; mesela Demeter ona Toprak Ana Gaia’dan güç çekebilme yeteneği verdi. Bu onu DC’nin gelmiş geçmiş en kuvvetli karakterlerinden biri yaptı. Ayrıca toprakla birleşerek vücudundaki zehiri filan akıtabiliyordu. Thena ona kendi durugörüsünü de verdiği için empati yeteneği iyice güçlendi. Artemis’ten ise avcı gözlerini ve hayvanlarla anlaşabilme yeteneğini aldı. Avcı gözleri sayesinde çok uzakları görebiliyor ve süper duyma yeteneğine sahip. Uçma yeteneğini Hermes’ten almıştı, 2011’de kısa süreliğine kaybedip sonra yine elde etti.

New 52’de Zeus’un kızı olduğu için, fiziksel kudretinin ne kadarı Demeter’den, ne kadarı yarı tanrıçalığından geliyor bilmiyoruz. Savaş tanrıçası olduğu için Ares’in güçlerini de aldı. Bileklikleri şimdi babası Zeus’tan gelen aşırı kudreti bastırma görevi de görüyor. Tanrısal bir güç kullandığında, bedeni ışıldıyor.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar