DC Süper Kahraman Dosyaları: Wonder Woman

Diana ve Aşk Hayatı

Ah şimdi buraya girdik, çıkabilirsek aşk olsun. Şaka canım şaka, Batman mi bu? Diana’nın hayatındaki en önemli dört erkeği sıralayalım; ilk aşkı tabii ki savaş pilotu Steve Trevor’du. Feminist ikonu ve rol modeli kadın, karşılaştığı ilk erkeğe aşık oluyordu. Aslında Lois Lane, Superman için neyse, Trevor da Wonder Woman için oydu. Tıpkı Clark’a yüz vermeyip Superman’a aşık olan Lois gibi, Trevor da Wonder Woman’a aşık ama Diana Prince’e karşı kayıtsızdı. Ama yolları, en azından çizgi romanlarda Superman ve Lois’den çok daha önce ayrıldı, söylediğim gibi Trevor Etta Candy ile evlendi. Ancak DC animasyon evreninde bu aşk ilişkisini kullanmaya devam ettiler. Çünkü nasıl Superman’in aşkı dendiğinde akla ilk Lois geliyorsa, aynı şey Wonder Woman ve Trevor için de geçerliydi.

Ama sonraları Wonder Woman’ın doğal “eşi” olarak Superman devreye girdi; aynı güçlere sahip denk bir erkek ve kadındılar sonuçta. Ama 2012’ye kadar resmi şekilde birlikte olmadılar. Pek çok macerada ikisinin birbirlerine olan platonik ilgisi ya da tutkulu aşkı işlendi, Kingdom Come ve Distant Fires gibi alternatif maceralarda evlenip çocuk bile yaptılar. Frank Miller kendi yorumunda Diana’yı tam bir erkek düşmanı yaptı ve ikisinin ilişkisini seks odaklı bir hale indirgedi. Superman’in gerek alternatif evrenlerde geçen çizgi romanlar, gerek animasyonlarda Lois Lane ile Diana arasında kaldığı zamanlar da hiç az değil.  New 52’de ise, Superman Lois Lane ile evli değil, aralarında romantik bir mevzu yaşanmamış, anlayacağınız Kal-El ile Diana birlikteler.

ww_21

Flashpoint’te ise, Aquaman ile olan aşkı nedeniyle dünya savaşı çıkacaktı. Aquaman’in karısı Mera Diana’ya saldırmış ve Diana onu öldürmüştü, bu da Amazonlar ve Atlantisliler arasında kanlı bir savaşa neden olmuştu. Ama Aquaman ve Wonder Woman aşkı 90’lardan beri vardı, hatta Queen of Fables adlı Justice League macerasında, Diana lanetli bir uykuya yatırıldığında Aquaman onu öperek uyandırıyordu. Hazır iyice papparazzi kafasına girmişken, yine erken 90’larda Prens Orin ile de bir kere öpüştüğünü yazmazsam olmaz.

2001’de ise, Trevor Barnes adlı rastalı saçlı, böyle Lenny Krevitz tipli siyahi bir hükümet ajanı çıktı ortaya; ama tutmadığı için yazarlar tarafından kısa sürede öldürüldü. Peki pek çok hayran Diana’yı kiminle görmek istiyordu dersiniz? Cevap malum. Demin Batman demiştik ya? Bruce Wayne gibi bir çapkın da tabii ki DC’nin en güçlü kadın karakterinden nasibini aldı. Çizgi romanlarda öpüştülerse de, devamı gelmedi. Ama Justice League ve Justice League Unlimited gibi animasyonlarda ikisini ilişkisini epey derinleştirdiler.

Bir küçük detay daha ekleyeyim, Diana Gümüş Çağ’da canavar, yeşil derili bir prense aşık olup evlenmek istemiş, ancak prens “çok çirkin” olduğu gerekçesiyle onu düğünde bırakıp kaçmıştı.

ww_11

Şu Görünmez Uçak Meselesi

Bir çok kişi şunu sorar: Madem Wonder Woman uçabiliyor, görünmez uçak ne alaka? Hemen o noktayı da açıklayayım. Görünmez uçak, ilk olarak Sensation Comics’in 1. sayısında, yani 1942’de ortaya çıktı, tabi o sırada henüz “jet” değildi. Wonder Woman 1950’lerde, hikayesi iyice derinleştikten sonra uçma gücüne kavuştu. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar