Marvel Süper Suçlu Dosyaları: Elektra

Güçleri

Dövüş sanatları ustası olmasının ve Uzak Doğu kökenli pek çok silahı en üst derecede kullanabilmesi ve Olimpiyat seviyesinde bir atlet olması gibi bariz özellikleri haricinde Elektra’nın ilginç güçleri vardır; mesela insanları hipnotize ederek çeşitli illüzyonlar görmelerini sağlayabilir.

Elektra_9

Bunun yanı sıra, bir dereceye kadar zihin de okuyabilir. Pek çok zihne girebilir; düşmanlarını bu şekilde takip eder, zihnine girdiği kişilere yine bir dereceye kadar istediklerini de yaptırabilir. Ayrıca telepatiktir. Bu özelliği The Hand’le olan eğitimi sırasında, The Hand’i yöneten yarı tanrı olan The Beast ile bağ kurarak edinmiştir.

Bir başka özelliği de Uzak Doğu sanatlarında aldığı eğitim gereği, aşırı soğuk ve sıcağa dayanabilmesi ve gölgeler içinde çok iyi eriyebildiği için gün ışığında bile neredeyse hiç görülememesidir.

Skandal Ölüm Sahnesi

Miller, 1981’deki çıkışından sonra işi çok da uzatmadan karakteri öldürmeye karar verir. Elektra 1982’de, 181. sayıda Buzdolabındaki Kadınlar‘ı kıskandıracak türden bir sahneyle hakkın rahmetine kavuşur.

Elektra, Kingpin için çalışmaya başlar. Tabii daha önce söylediğim gibi bu, Matt’le sık sık karşı karşıya gelmesine neden olacaktır. Hatta çizgi romanlarda, Daredevil’in ilk sezonunda ölen gazeteci Ben Urich’e saldıran Elektra’dır (öldüremez o ayrı). Ancak Kingpin ondan Matt’in ortağı ve yakın arkadaşı Foggy Nelson’u öldürmesini istediğinde, ipler kopar. Foggy’yi kolej günlerinden hatırlayan Elektra merhamete gelir ve onu öldürmez. Sen misin yufka yürekli olan? Kingpin öyle şeyleri kaldırmaz. Bullseye’dan Elektra’yı ortadan kaldırmasını ister. Dövüş esnasında, Bullseye kızı kendi sai’lerinden biriyle öldürür. Ama nasıl öldürür? Aşağı bakın.

Elektra_6

Tecavüzü bu kadar andıran bir ölüm sahnesinin Marvel’in en başına buyruk ve “Hiçbir erkeğe ait değilim!” diyen bir kadın karakterin başına gelmiş olması sizce tesadüf müdür? Bence değildir! Sizce Sue Storm ya da Jean Grey’in başına gelir miydi bu? Hem de bu iki güçlü kadın karakter de zaman zaman delirtilmiş ya da intiharın eşiğinde olmalarına rağmen? Bu arada, Elektra’nın da akıl sağlığı sağlam değildir, özellikle babasının tacizine uğradığından kuşku duyduğu hikayelerde kendine fiziksel zarar verir ve genel olarak kendini sabote eden ağır bir depresyondadır. Günümüzde Agent Carter ile tükürdüğünü bir nebze yalamış olsa da, kadın karakterlerin Marvel yazarlarının elinden çekmediği kalmamıştır.

Sırf şu maceranın bize söylediği şey, Foggy’yi sağ bırakan Elektra’nın elinin hamuruyla işini düzgün yapamaması, daha da ötesi iki arada bir derede olmasıdır. İşe yaradığı tek konunun Kingpin’e Matt Murdock’un gerçek kimliği hakkında bilgi vermesi oluşu, hepten aşağılayıcıdır. Dikkatinizi çekerim, bu kadın dünyadaki en iyi suikastçilerden biri olarak geçer. Ama buna rağmen, “Buzdolabındaki Kadınlar”ın bütün şartlarını yerine getirir; ana erkek karaktere potansiyel aşık diye yaratılmış olmak, bu bağlamda harcanabilir olmak ve tabii ki, ana erkek karaktere suçluyu yakalayacak motivasyon vermek. Kendi sai’siyle şişlendikten sonra sürünerek Matt’in yanına gitmesi de cilayı çeker.

Elektra : Bloodlines'dan bir sahne.

Elektra : Bloodlines’dan bir sahne.

Ölen her Marvel karakterinin bumerang gibi geri gelmesinden Elektra da nasibini alır (Sanırım şu ana kadar bir tek Ben Amca gelmedi). Bedeni The Hand tarafından çalınarak hayata döndürülmeye çalışılır. Onu diriltecek kişi, Chaste organizasyonundan Stone olacaktır. Hem de Frank Miller’ın “Hayır, ölü kalsın!” şeklindeki diretmelerine rağmen, Elektra 1994’te, Daredevil #324’te sayısında geri getirilecektir. Ayrıca yan karakter olarak Wolverine #100’de altı bölüm kadar yer alacaktır. Tabii ki, diriltilen çoğu karakter gibi başta her şeyi unutmuş tekmil bir canavar olacak, sonradan aklı başına gelecektir.

Yalnız, unutmadan… bir de Skrull meselesi var. Secret Invasion adlı macerada, iyice zivanadan çıkan Elektra’nın aslında Pagon adlı bir Skrull olduğu anlaşılır; Skrull Marvel evreninde biçim değiştirebilen bir tür uzaylıdır, genelde Fantastic Four’un başına bela olurlar. Bir Skrull gemisinde esir olduğu anlaşılan Elektra kurtarılır, ama rahat duracak mıdır? Tabii ki hayır. Aralarında Deadpool, Punisher ve Venom’un da olduğu pek çok kişiyle çalışacak ve arada The Hand’i iyi bildiği için Nick Fury tarafından da kiralanacaktır.

Elektra_11

Elektra, tipik bir “Buzdolabı Kadını” olmasına rağmen Matt Murdock’un en çok etkilendiği aşkı olarak geçer; ölümünün Daredevil’in karanlık atmosferine yaptığı katkı inkar edilemez. Ancak Elektra sadece Daredevil ile aşk yaşamaz tabii. Wolverine ve Punisher gibi karakterler girer devreye. Hatta alternatif evren MC2’de Wolverine’den Rina Logan adlı bir kızı (Wild Thing) olmuştur.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar