Star Wars Legends – Güç “Canon”la Olsun!

Güç Uyanıyor’a Yolculuk

Yukarıda bahsetmediğim Journey to Star Wars The Force Awakens serileri var bir de. Aslında yeni canon’da en önemli yere sahip eserler denilebilir. The Force Awakens filmine giden yolda yaşananlar, karakterler, gezegenler vb. bu serilerde anlatılıyor. Bunları daha önemli yapan şey, gelecek filmlere yani Star Wars’ın yeni dönemine de giriş olması. The Force Awakens’da gördüğümüz Poe Dameron karakterinin ailesinin hikayesinin anlatıldığı Star Wars: Shattered Empire çizgi roman serisi, The Force Awakens’in birkaç yıl öncesinde geçen Star Wars: Bloodline veya Yeni Cumhuriyetle ilgili bilgiler veren Star Wars: Aftermath romanları gibi Star Wars’ın yeni dönemine giriş yapılan birçok eser piyasaya sürüldü.

Star Wars: Shattered Empire

Star Wars: Shattered Empire

The Force Awakens, malum sebeplerle birçok kişi tarafından eleştirilse de seveni de oldu ve yeni döneme “risksiz” bir başlangıç olarak görüldü. Star Wars severler burada tam ortak noktada buluşamasa da çoğunluğun anlaştığı şey eski genişletilmiş evrenin yok sayılmasının hata olduğuydu. Bana göre ise Disney temiz bir başlangıç yapıp bütün evreni tek elden anlatma yoluna giderek güzel bir karar vermiş oldu. Eski genişletilmiş evrende de çok severek okuduğum hikayeler, beğendiğim bir çizgi film ve bayılarak oynadığım oyunlar vardı -ki hala varlar- ama bazı devamlılık sorunlarının olması, birçok elden çıkan hikayeler ve ipin ucunun kaçması bazen kafa karıştırıyor ve can sıkıyordu. Disney’in inşa ettiği genişletilmiş evrenle daha iç içe geçmiş temiz hikayeler okuyoruz, Rebels ile izlemiş oluyoruz, umarım yakında oyunlarını da oynayacağız (Battlefront’da hikaye modu yoktu, Uprising’de ise basit bir hikaye mevcuttu). Yani yeni canon’u çoğunlukla beğendiğimi ifade etmek istiyorum. Tabii filmlerden beklentimin daha fazla olduğunu da belirteyim. Film demişken, dikkat etmişsinizdir The Force Awakens filmine hiç girmeden sadece yeni genişletilmiş evrenden bahsettim. Filmler bir şekilde herkes tarafından ulaşılabilecek ve tüketilecek yapıdadırlar. Burada hem Disney öncesi/sonrası kafa karışıklığını gidermeyi hem de Star Wars genişletilmiş evrenine hakim olmak isteyenlere yardımcı olmayı amaçladım. Disney öncesi artık tarih oldu diyerek legends kategorisine giren eski eserleri de kimse bir kenara atmasın. Bulduğunuz kitapları, çizgi romanları okuyun çünkü Thrawn gibi, Darth Plagueis gibi, Darth Bane gibi karakterlerle tanışmış olacaksınız. Darth Revan için ise kitabından ziyade Knights of the Old Republic oyununu mutlaka oynamanızı tavsiye ediyorum. Bu oyunun ikincisi, Jedi Knight serisi, Republic Commando oyunlarıyla eski LucasArts Star Wars oyunlarını da oynamanızı tavsiye ediyorum.

Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic

Baştan oluşturulmaya çalışılan bu evren de elbette tamamıyla eksiksiz ve mükemmel değil. Her yaşa hitap etmeye çalışan Disney’in özellikle Rebels’in ilk sezonunda bazı bölümlerde bu çabası hoşuma gitmemişti. Evrene dahil olan yeni karakterler, alışıldık karakterlerin değiştirilen hikayeleri, yeni eklenen veya daha farklı anlatılan olaylar kimi hayranları tarafından beğenilse de kimi hayranları tarafından eleştiriliyor.

Sonuç olarak Disney, Star Wars’un suyunu sıkmakta kararlı, bu nedenle yeni kitap, çizgi roman ve oyun duyuruları yapıldı bile. Çok büyük, inanılmaz edebi eserler beklemeden, sevdiğiniz bir evrenin inşasını görmek istiyorsanız takip edin. Yeni genişletilmiş evren (canon) ile ilgili ileride sizi daha fazla bilgilendireceğimi belirtiyor, okuduğum hemen hemen bütün Star Wars yazıları “güç sizinle olsun” şeklinde bittiğinden, bu Star Wars klişesine uyup yazımın sonunda ben de güç sizinle olsun diyorum.

Yorumlar