Star Wars Legends – Güç “Canon”la Olsun!

Bir müzik, bir film, bir bilgisayar oyunu… Kendimiz için özel olan bir baş tacımız mutlaka vardır. Tüketmekten asla bıkmayacağımız, küçük yanlışlarını görmezden gelip, bunları dile getirenlere karşı gözümüzü karartıp savunduğumuz eserler. Benim “baş tacım” Star Wars evrenidir. Oradaki evren kelimesini özellikle kullandım, çünkü Star Wars benim için hiç bir zaman filmlerden ibaret olmamıştır. Filmler o dünyaya açılan kapı, o dünyanın içinde ise bir ruhtur. Çizgi romanları, kitapları ve oyunlarıyla bütünü oluşturur ve birbirlerini tamamlarlar. İşte bu bütüne canon deniyor. Aynı evren içinde, resmi şekilde birbirini takip eden ve tamamlayan olaylar. Bazı olaylar filmlerin dışında kimi zaman kitaplarla, kimi zaman çizgi roman veya oyunlarla anlatılıyor. Hatta figürlerinin kutularının arkasında bile küçük hikayecikler anlatıldığı olmuştur. Filmler dışında kalan bu içeriklere ise Expanded Universe (Genişletilmiş Evren) deniyor. Peki bunların resmi olarak evrene dahil olmasına kim karar veriyor? Bir zamanlar George Lucas’ın onayı ile canon’a dahil oluyor, diğerleri ise “what if” hikayesi olarak kalıyordu. Bir zamanlar diyorum, çünkü kimsenin haberi yokmuş gibi yapıp Lucasfilm’in Disney’e satıldığını belirtmek istiyorum. Disney altında Lucasfilm yıllardır bekledikleri an gelmiş gibi Order 66 diyerek, ilk iş yedi film (The Clone Wars animasyon filmi dahil) ve The Clone Wars animasyon serisi dışında bütün canon’u legends yaptığını açıkladı.

George Lucas, Lucasfilm’i Disney’e sattıktan hemen sonra çekilen bir fotoğraf

Şimdi bir de legends nedir açıklamam gerekiyor değil mi? Dediğim gibi, filmler ve animasyon hariç Disney’den önce çıkmış her şeyi kısmen yok saydılar ve buna legends adını verdiler. Yani Thrawn üçlemesi kitapları, Knights of the Old Republic oyunları, Dark Horse çizgi romanları artık resmi evren içinde yer almıyor ama ileride kullanılabilir olarak saklanıyorlar. “Kısmen” dediğim yer burada devreye giriyor ve açıklanana göre eski eserlerden karakterler, gezegenler, olaylar vb. alınıp Disney’in yeni kurgusuyla evrene tekrar dahil edilebilir halde bekliyorlar. Rebels animasyonunda Asi İttifakının doğuşunun farklı şekilde anlatılıyor olunuşu ve üçüncü sezonda ortaya çıkan Thrawn karakteri bunun örneklerinden. Artık legends kategorisinde bulunan Thrawn üçlemesinde (İmparatorluğun Varisi, Karanlık Gücün Yükselişi, Son Emir) altıncı filmden sonraki dönemde ortaya çıkan Amiral Thrawn, Rebels animasyonunda üçüncü ve dördüncü filmler arasındaki dönemde kullanılıyor. Yani legends kısmından bir karakter yeni kurgusuyla artık canon olmuş oluyor.

Amiral Thrawn

Amiral Thrawn

Yeni Genişletilmiş Evrenin Yükselişi

Disney koca genişletilmiş evreni yok etti de kendi boş mu durdu? Tabii ki hayır. Bir sürü roman ve çizgi roman duyuruldu (çizgi romanların hakları Marvel’a döndü). The Clone Wars animasyonu iptal edilip, herkesin özlediği klasik Star Wars filmlerinin döneminin biraz öncesinde geçen Star Wars: Rebels animasyonu duyurdu. Bu animasyonun prequeli olan Star Wars: A New Dawn romanı, Darth Maul hikayesi anlatan Darth Maul: Son of Dathomir çizgi roman serisi, Grand Moff Tarkin’i anlatan Star Wars: Tarkin romanı, A New Hope’dan sonra geçen ana Star Wars çizgi roman serisi, Darth Vader çizgi roman serisi, Star Wars: Heir to the Jedi ve Star Wars: Lords of the Sith romanları, gibi yeni “resmi” evreni genişletecek bir sürü eseri birkaç yıl içinde çıkarmaya başladı. Disney canon’unda dikkatimi çeken ilk şey, hikayeler arasında boşluk bırakmama ve her şeyi anlatma istekleri oldu. Romanlar filmlerin, çizgi romanlar animasyonların, animasyonlar romanların hikayelerini tamamlıyor ve boşluklarını dolduruyor. Örneğin, Rebels animasyonundaki baş karakterlerden Kanan Jarrus’un Klon Savaşları zamanında başlayan hayatta kalma hikayesinin anlatıldığı Kanan: The Last Padawan çizgi roman serisi ile bu karakterin geçmişindeki boşluklarının doldurulması, Ahsoka romanı ile Ahsoka Tano’nun The Clone Wars ve Rebels animasyonları arasındaki boşluklarının doldurulması gibi. Bunlar birbirlerinin devamlılıkları dikkate alınarak, özenle yapılıyor. Eski canonda (legends) bu sorun olabiliyordu.

Yorumlar