New Avengers 6’ncı Cilt: Devrim

The New Avengers bu ciltte ninjalarla, ölülerle, ölümden dönenlerle ve bilimum Marvel kötü adam eşrafı ile yüz göz oluyor, bana da tabii ki anlatmak düşüyor. Öncelikli şeyleri aradan çıkartayım, ciltte The New Avengers #26-31 bir araya getirilmiş vaziyette. Yaratıcı ekip Brian Michael Bendis, Alex Maalev ve Leinil Yu’dan oluşuyor. Dilimize kazandıran Gerekli Şeyler ekibi ise çeviride Burç Üner, Editörlükte Gönül Öztopuz, grafikte Cem Murat Yılmaz ve Merve Kahruman’dan oluşurken Orkestranın şefliğini (Genel yayın yönetmeni) ise Alişan Cengiz yapıyor. Buraya zorunlu uyarımı koyayım: Arkadaşlar yazının buradan sonrasında çılgınlar gibi spoiler var. Haddi hesabı yok spoilerin. O kadar çok olay ve hikaye ile bağlantı var ki spoiler olmasa ancak “Şeyler şeyde şey olunca şey olanlar…” tadında yazabilirdim.

Seri dışında olup bitenlerden bahsetmek gerekirse: House of M olayı gerçekleşti, bitti, Civil War başladı, bitti, Cap öldü. The New Avengers, bu durumla başa çıkmaya çalışıyor.

Şimdi, Captain America zaten Marvel evreninin en ağır toplarından bir tanesi. Cihan Türe, Civil War yazısında karakterin ağırlığından bahsetmişti zaten, o yüzden o konuya ben burada tekrar girmeyeceğim. Böylesine önemli bir dostu kaybetmenin yanında, ekibimizin başında bir de kayıt yasası belası var, kalan dostlarını da kaybetmiş vaziyetteler bu nedenle. Yemin ediyorum Türk dizisi kıvamında gidiyor olaylar, bunlar işte Mighty Avengers’e “Bizi sattınız” diye atar gider yapıyor, onlar orada burada bunları yakalayıp içeri tıkmaya çalışıyor, o arada birbirlerine artistlik yapıyorlar. Luke Cage beylik laflar edip edip duruyor. Jessica Jones’a yazık ya. Bu ikisinin aşkının nasıl başladığını falan da anlatıyor bu ciltte, böyle trivia hikayeleri seviyorsanız güzel hikaye.

Neler Olup Bitiyor?

Cilt, Hawkeye’ın hikayesi ile başlıyor. Yakın zamanda iki defa ölen karakterimiz bu cildin başındaki ilk hikaye ile geri dönüyor. Hiç kimsenin favori kahramanı olmayan ama hemen herkesin bir sempati beslediği bu kardeşimiz, net şekilde bezmiş vaziyette her şeyden. Ne yapacağına dair pek bir fikri yok.  O ara geri döndüğünde şansa bakın ki The New Avengers Japonya’ya gitmeye hazırlanıyorlar, Maya Lopez, yani eski Echo şimdiki Ronin,  Hand tarafından ele geçirilmiş, kendisi Daredevil’den yardım istiyor, ancak şansa bakın ki o da ortalıkta yok. Şaşırdınız mı? Şaşırmayın.

Hikaye fena gitmiyor, açıkçası beklediğimden çok daha iyi kotardıkları bir cilt olmuş hatta. Zira bu ciltte hem House of M sonrası hikayeye geri dönüşü bağlıyor, hem de farklı önemli event‘lerin ilk adımları atılıyor. Yani arada biraz salak muamelesi görüyor muyuz? Aslında görmüyoruz, karakterlerin açıklama yaptığı kısım benim gözüme batsa da düzenli takip etmeyen kişiler için gayet uygun ve yerinde. Kaldı ki ben cilt cilt okuyorum oturup, ancak zamanında birileri bunları düzenli takip edip fasikül olarak okudu, onlara bir genel tekrar yaptırmakta fayda var. Bunu araya sıkıştırıp event’lerin ismini vermediğimi unutturmaya çalışıyorum tabii. Her neyse.

Bu cildin içindeki ilk hikaye, yakışıklı okçu abi – Pis Cadı Karı – Ali İhsan Varol arasında geçiyor. House of M sonrası “kapanış” yapmak için Scarlett Witch’i arayan Hawkeye, Doctor Strange’den yardım ister. Doktor yapma etme dese de dinlemez tabii, bugüne kadar kimi dinlemiş ki? Kendini bile dinlemediği çok olan bir adam bu. Neyse, bence çizimler çok güzel oturmuş bu hikayeye. Maaev’in çizimi süper kahraman hikayelerine uygun değildir bence, yani epik bir hikaye falan olmadıkça bu adama çizdirilmemesi gerektiğine inanıyorum. Gelin görün ki, bu hikaye için inanılmaz oturmuş, ben beğendim.

  • Dr. Strange (Ali İhsan Varol)
  • Luke Cage (Hanımcılık Kazanacak!)
  • Iron Fist (Gerçek bir bro)
  • Spider-Woman (Skyler White, Eyşan, Mario Gomez… Konsepti anladınız.)
  • Wolverine (18 takımda birden Yalnız çalışan adam.)
  • Ronin (Adam. Geldi de ekip canlandı.)
  • Spider-Man (Mal bu.)

Toparlayalım

Gerçekten de serideki en kötü şey Spider’in sürekli şaka yapmaya çalışması olabilir, çünkü yazarları komik değil. Olmuyor o yüzden. Bu adamın şakalarını yazması için birini tutmaları lazım.

Özetle, 13 sayılık serinin ortalarına gelirken artık temposunu oturtmuş, House of M ve Civil War’ı geride bırakmış ancak sonuçlarıyla boğuşan bu cilt, Secret Invasion için ilk adımı atıyor, The Initiative’e bağlıyor, gayet de güzel yapıyor. Ha bu arada öleni kalanı, gireni çıkanı belli olmayan bu ciltte, artık “Güncel Kadro” vermeye başlayayım sizin için.

Yorumlar