X-Men Kökenli Süper Kahraman Ekipleri

Exiles (2001)

Peşinen yazayım; Exiles bence X-Men bir yana, tüm Marvel tarihinin en orijinal süper kahraman ekibidir. 2001 yılında yazar Judd Winick ve çizer Mike McKone tarafından yaratılan Exiles, aslında ünlü What If? serisi için bir alternatif format düşünürken akla gelmiş bir fikirdir.

Exiles, Timebroker adlı bir varlık tarafından her biri farklı alternatif evrenden getirilen kahramanlardan oluşmaktadır. Ekip, çokluevrende “hiccup” (hıçkırık) olarak tabir edilen aksaklıkları düzeltmekle görevlendirilir. Bir süre sonra kendi evrenlerindeki aksaklıkları düzeltme şansları olacak, eve salimen döndürülecek ve hemen başka bir kahraman, gidenin yerine yerleştirilecektir.

Uzun mesafe ışınlanma gücüne sahip olan Blink (Earth-295 – Age of Apocalypse) liderliğindeki ilk Exiles, Rogue ve Magneto’nun oğlu Magnus (Earth-27), beş orijinal X-Men’in gücüne sahip olan Mimic (Earth-12), şekil değiştirebilen Morph (Earth-1084), Nightcrawler’ın kızı Nocturne (Earth-2182) ve insanüstü fiziksel yetenekleriyle duyuları olan Thunderbird‘ten (Earth-1100) oluşuyordu. İlerleyen sayılarda aralarında Gambit, Magik, Psylocke, Rogue, Sabretooth, Sasquatch, Spider-Man 2099, Sunfire ve Valeria Richards’ın da bulunduğu 18 farklı üyesi daha olmuştur. Elbette her birinin başka başka evrenlerden olduğunu söylememe gerek yoktur sanırım.

İlk sayı Exiles #1 (2001), son sayı Exiles #100 (2008) ve Exiles vol 2 #1 (2009)

İlk sayı Exiles #1 (2001), son sayı Exiles #100 (2008) ve Exiles vol 2 #1 (2009)

Bu karakter bolluğu, Exiles serisi için hikaye anlatımı anlamında “ölümlerin kalıcı olması” gibi bir avantaj sağlamıştır. Malumunuz, süper kahraman ölümleri genelde kalıcı değildir. Ancak Exiles serisinde binlerce alternatif evrene erişim olduğu için yazarlar gönül rahatlığıyla ölümleri kalıcı olarak işleyebilmiştir. Marvel çokluevreni hakkında vaktiyle yazdığım oldukça popüler bir yazımı tam da konuyla hayli alakalı olan bu noktada tavsiye etmek isterim:

Marvel Çokluevren Dosyası

2001 ila 2008 yılları arasında yayın hayatını sürdüren Exiles, ünlü X-Men: Die By Sword crossover‘ı sonrasında 100’üncü sayısında iptal edilmiştir. 2008’de Chris Claremont’un da projeye dahil olduğu New Exiles ancak 18 sayı, 2009 yılında bir kez daha yenilenen bir başka seri ise yayın hayatını sadece 6 sayı sürdürebilmiştir.

New X-Men (2004)

Grant Morrison’ın yazdığı, yayınlandığı dönemde (2001-2004) bir hayli ses getiren serisi New X-Men’in tamamlanmasından sonra, aynı isminin sonuna “Academy X” eklenerek bambaşka bir seri olarak yayınlanmaya başlamıştı. New X-Men: Academy X, 10’lu yaşlarının ikinci yarısında olan ve Xavier Academy’de öğrenim gören mutant öğrencileri konu almaktadır.

Hikaye içinde New X-Men ismi, ilk başlarda kullanılmamaktadır. Kıdemli öğretim görevlilerinin (Danielle Moonstar, Emma Frost, Kitty Pryde ve Cylops gibi) denetiminde takımlar oluşturulmuş ve normal eğitimleri yanında güçlerini kontrol edebilmeleri için saha eğitimi de almaları sağlanmaktadır. New X-Men: Academy X, Danielle Moonstar’ın “The New Mutants” adlı öğrencileriyle Emma Frost’un “Hellions” adlı öğrencilerini konu almaktaydı. Serinin ilk 19 sayısı, lise dizisi havasında geçtikten sonra #20 itibariyle “Decimation” olayı gerçekleşmiş ve 182 öğrenciden sadece 27’sinin mutant güçleri kalmıştı. Okulun baş müdiresi Emma Frost, kriz durumunda eski eğitim takımlarını dağıtarak savaşmaya elverişli olan çocukları New X-Men olarak eğitmeye karar verdi.

New X-Men: Academy X #1 (2004), New X-Men #20 (2006) ve New X-Men #46 (2008)

New X-Men: Academy X #1 (2004), New X-Men #20 (2006) ve New X-Men #46 (2008)

Elektrik kontrol güçleri olan Japon asıllı Surge liderliğindeki New X-Men, kum fırtınasına dönüşebilen Afganistanlı Dust, iyileştirme gücü olan Elixir, telekinetik yetenekleriyle Hellion, likit metale dönüşebilen İrlandalı Mercury, taş gövdesi ve istediği gibi söküp takabildiği uzuvlarıyla İtalyan Rockslide ve Wolverine’in dişi klonu X-23‘ten oluşmaktaydı. İlerleyen zamanlarda Armor ve Pixie gibi şimdilerde tanınmış diğer öğrenciler de ekibe dahil oldu.

46 sayı devam eden New X-Men, 2008 yılında yayınlanan Messiah CompleX adlı crossover event sonrası iptal edildi. Üyelerinin büyük kısmı halen çeşitli X-Men maceralarında boy göstermekte.

Yorumlar