X-Men Kökenli Süper Kahraman Ekipleri

X-Men: Deadly Genesis (2006)

Bu ekip aslında ikinci X-Men’in ekibi. Kafanız mı karıştı? Hemen kısa bir X-Men tarihi geçeyim:

1963 yılında yayına başlayan Orijinal X-Men serisi, kötü giden satışlar yüzünden iptalin eşiğindeydi. Hatta sayı 67 ila 93 arasında yayınlanan tüm sayılar, önceki sayıların kapakları yenilenmiş tekrarlarından oluşmaktaydı. Durumu kurtarmak için 1975 yılında yazar Len Vein ve çizer Dave Cockrum tarafından yaratılan Giant Size X-Men #1 adlı tek atımlık sayıyla yepyeni bir X-Men okuyucuların karşısına çıkmıştı. Kadroda orijinal X-Men’den sadece Cyclops kalmıştı. Adamantium iskeletli ve pençeli Kanadalı Wolverine, iklimi kontrol edebilen Kenyalı Storm, kısa mesafe teleport yapabilen Alman Nightcrawler, sonik güçleriyle İrlandalı Banshee, metale dönüşen vücuduyla Rus Colossus, ateş kontrol güçleriyle Japon Sunfire ve süper insan seviyesinde fiziksel yetenek ve duyularıyla Amerikan Yerlisi Thunderbird’den oluşan ekip, okuyucular tarafından hemen benimsenmiştir.

Ekibin toplanma amacı ve ilk görevi; Krakoa adlı yaşayan bir adada mahsur kalan orijinal X-Men kadrosunu kurtarmak olmuştu. Sonrasında günümüze kadar gelen X-Men efsanesi devam etmiştir…

2006 yılında yayınlanan X-Men: Deadly Genesis #1, #4 ve #6 kapakları. #4’te bahsi geçen X-Men ekibi görülüyor.

Ancak 2006 yılında Ed Brubaker’ın yazdığı sansasyonel bir retcon hikayesi olan X-Men: Deadly Genesis, orijinal X-Men’i kurtarmak için kurulan ilk ekibin Giant Size X-Men’de kurulan ekip olmadığını ortaya çıkardı. Profesör X, Giant Size X-Men ekibinden önce başka bir ekip daha toplamıştı. Bir an önce faaliyete geçebilmeleri için de zaman algılarını telepatik olarak hızlandırarak eğitimlerini vermiş ve göreve yollamıştı.

Enerjiyi kontrol edebilen Vulcan liderliğindeki kadro, saniyeler içinde evrim geçirebilen Darwin, toprağı kontrol edebilen Petra ve etrafındaki zamanı yavaşlatıp hızlandırabilen Sway‘den oluşmaktaydı.

Hala Türkçe olarak yayınlanması için umutlarım olduğundan hikaye hakkında daha fazla spoiler vermemeyi tercih ediyorum. Ekibin akıbetini merak ediyorsanız 6 sayıdan oluşan mini-seriyi okumalısınız. X-Men: Deadly Genesis, içinde bulunduğumuz çizgi roman tarihinin Modern Çağının tüm belirleyici özelliklerini taşıyan çok kaliteli bir hikayedir.

Diğer Ekipler

Yayın hayatlaı uzun yıllar sürmemiş ya da kendi dönemlerinde pek ses getirmemiş olan diğer X-Men kökenli takımlardan da biraz bahsedelim:

X-Terminators (1988)

X-Terminators, daha önce bahsettiğim gibi X-Factor’ün aslında orijinal beş X-Men’den oluştuğu ilk dönemlerinde kullandıkları, mutant avlayan kostümlü grubun ismiydi. Ancak X-Factor ifşa olduktan sonra bu ismi kurtardıkları genç mutantlar devralmıştı.

X-Terminators, telepatik hologramlar yaratabilen Artie, Boom-Boom, yakınındakilerin mutant güçlerini bastırabilen Leech, Rictor, vücudunu alevlendirebilen Rusty, enerji kalkanı oluşturabilen Skids ve çeşitli materyallerle silah yaratabilen Wiz Kid‘den oluşuyordu. Gençlerin büyük bölümü daha sonra The New Mutants ve X-Factor gibi ekiplerde boy gösterdi.

X-Terminators #1 (1988), X-Statix #1 (2001) ve Young X-Men #1 (2008)

X-Statix (2001)

2001 yılında, X-Force #116’da mevcut X-Force üyelerinin kendini feda etmeleri sonrası ortaya çıkan bir ekiptir. Yapımcı Spike Freeman tarafından toplanan ekip, mutantları halka yıldız gibi göstererek bundan para kazanma amacıyla kurulan bir ekipti. İlk başta X-Force ismini kullansalar da, daha sonra gerçek X-Force ortaya çıkınca isimlerini X-Statix olarak değiştirmek zorunda kalmışlardır.

İlk üyelerinin büyük bölümü, kaçırılan bir boy band grubunu fidyecilerin elinden kurtarmaya çalışırken hayatını kaybetmiştir. Oysa ki bu sansasyon amaçlı olarak eğitmenleri Coach tarafından tezgahlanmıştır. Ekipten birilerinin görevde ölmesinin iyi sansasyon yapacağına inanmıştır zira.

Verdiğim kısa özetten de anlayabileceğiniz gibi saçma sapan hikayeleriyle X-Force ismini kirletmiş olmak dışında Marvel tarihinde pek bir yeri yoktur. Dikkat ettiyseniz üyelerin isimlerini bile sayma ihtiyacı duymadım, aman uzak durun!

Young X-Men (2008)

2008 – 2009 yılları arasında 12 sayı olarak yayınlanan seri, Cyclops’un Messiah CompleX sonrası topladığı bir ekibi konu alıyordu.

İlk kadro, geçmiş ve geleceği görebilme ve telepati yeteneğine sahip olan Blindfold, Dust, vücudundaki dövmeler sayesinde çeşitli güçlere sahip olan InkRockslide ve kurtadam görünümlü Wolf Cub‘dan oluşuyordu. Daha sonra başka öğrenci ve öğretmenlerden oluşan bir iki kadro değişikliğine daha gidilmişti.

“Decimation” olayından sonra, yani dünyadaki mutantların %98’i güçlerini yitirmişti. Graymalkin, Cipher ve Leon Nunez gibi ilk defa duyulan mutantların nereden çıktığı sorusu çok eleştiri alan bir şey olmuştu. Bunun dışında çok kayda değer olmayan bir seri olduğu için daha fazla detaya girmiyorum.


Yazımı konuyla alakası olduğunu düşündüğüm, X-Men hakkındaki bilginizi sınayabileceğiniz bir testimiz olduğunu hatırlatarak  burada bitiriyorum:

Test - X-Men’i Ne Kadar İyi Tanıyorsun?

Konuyla ilgili eklemek veya düzeltmek istediğiniz bilgiler varsa, ya da sadece bir şeyler söyleyesiniz varsa yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Yorumlar