Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Wolverine

Kıllı ve Öfkeli

Wolverine, hiç şüphesiz iyi adamların yanında olduğu için çok şanslı oldukları türden bir karakterdir. Enemy of the State (2004) ve Old Man Logan (2008) adlı hikayelerde de açıkça belirtildiği gibi saf değiştirmesi ya da hedef şaşırması gibi senaryolarda en tehlikeli süper suçlulara parmak ısırtabilecek kadar ciddi zararlar verebilmektedir.

Çizgi romanlarda uzun yıllar boyunca kısa boylu, kıllı ve öfke kontrol sorunlu bir karakter olarak yansıtılan Logan, özellikle 70’li yıllardaki serilerde “BAĞA MI DİDİN?” seviyesinde bir üsluba sahipti. Hatta en geç üç sayıda bir ekip arkadaşlarına pençe çıkartan bir karakter olarak resmediliyordu. Ancak Logan, 2000 yılında yayınlanan Bryan Singer’ın yönettiği X-Men adlı film sonrasında dramatik değişikliklere uğratılmıştır. Hugh Jackman’ın başarıyla canlandırdığı karakter, çizgi romandaki halinin de geliştirilmesine öncülük etmiştir. Hatta son on yıl içinde Wolverine birçok kez farklı X-Men takımlarına liderlik etmiştir. Dahası, artık eskisine nazaran daha az kıllı çizilmektedir.

Hugh Jackman ve 17 yıla yayılan Wolverine karakteri

Hugh Jackman, Wolverine’i beyaz perdeye taşıyan yegane aktördür. X-Men (2000), X2 (2003), X-Men: The Last Stand (2006), X-Men Origins: Wolverine (2009), X-Men: First Class (2011), The Wolverine (2013), X-Men: Days of Future Past (2014) ve X-Men: Apocalypse (2016) filmlerinden oluşan 8 filme ek olarak 2017 yılında gösterime giren (hatta bu yazının yazılma sebebi olan) Logan adlı filmde de yer aldı. Gerçek hayatta da defalarca kanseri yenerek Wolverine rolünü ne kadar hakkıyla taşıdığını kanıtlayan Jackman, bir söylentiye göre son olarak yeni Deadpool filminde Cable karakteriyle birlikte görünecektir.

Bu arada yakın zamanda gösterime giren Logan adlı film hakkındaki detaylı inceleme yazımız için:

Logan – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Ölümü ve Mirası

Wolverine, 2014 yılında yayınlanan Death of Wolverine adlı mini seri sonunda hayatını kaybetmiştir. Kaptığı bir virüs yüzünden iyileşme yeteneğini kaybeden Logan, Mister Fantastic tarafından iyileştirilmeye fırsat bulamadan başına konan ödülü araştırmaya gider. İşin ucunda Weapon X projesinin mimarı zalim Doktor Cornelius çıkar. Hikayenin sonunda Logan’ın üstüne sıvı adamantium dökülür ve hızla sertleşen madde içinde boğularak ölür.

Wolverine’in ölümü ardından Logan’ın dişi klonu X-23, yani Laura Kinney benzer bir kostümle Wolverine ismini devralır. Ayrıca Extraordinary X-Men adlı seride Old Man Logan adlı hikayenin geçtiği evrendeki Logan (Earth-807128) ekibe davet edilir. Bu yaşlı Logan versiyonunun Logan’ın Earth-616’daki, yani ana evrendeki geleceği değil, bambaşka bir evrenden geldiğini unutmamak gerekir. Logan çizgi roman evreninde ben bu yazıyı kaleme alırken henüz hayata döndürülmemiştir.

All-New Wolverine #9 (2015)

Çizgi Filmler ve Bilgisayar Oyunları

Wolverine’in göründüğü çizgi filmlerle ilgili daha geçen hafta oldukça detaylı bir yazı yazdığım için buraya sadece o yazının linkini bırakmakla yetineceğim:

X-Men Çizgi Film dosyası

Bilgisayar oyunlarına gelince, 90’lı yıllarda Capcom’un piyasaya sürdüğü karşılıklı dövüş oyunlarından tutun da, her filmden sonra yayınlanan konsol oyunlarına kadar Wolverine içeren birçok bilgisayar oyunu bulabilirsiniz. Kişisel ilk 3’ünü paylaşmam gerekirse:

  1. X-Men Legends 2: Rise of Apocalypse (Konsol ve PC – 2005)
  2. Marvel Ultimate Alliance (Konsol ve PC – 2006)
  3. X-Men: Children of the Atom (Arcade – 1994)

Wolverine Hakkında Birkaç Anekdot

  • Giant Size X-Men’in kapak çizeri Gil Kane, Wolverine’in maskesinin çıkıntılarını yanlışlıkla olması gerekenden uzun çizmiştir. Serinin asli çizeri Dave Cockrum, bu değişikliği Batman maskesini andırdığı için beğenmiş ve kendi de kullanmıştır.
  • Hazır kostümden konu açılmışken şunu da araya sıkıştırayım: Dave Cockrum, Giant Size X-Men’den sonra normal X-Men serisi olan Uncanny X-Men’e #95’e kadar devam etmiştir. Bir süre sonra serinin çizerliğini devreden Cockrum, giderayak bir sonraki çizere gıcıklık olsun diye aşırı detaylı bir kostüm tasarlar. Görevi #108 itibariyle devralan John Byrne ise bu tuzağa düşmez ve hemen #109’da kostümü eski haline döndürür. Ancak bu kostümün kahverengi ve sarı renkleri gelecekte Wolverine’in ikinci ikonik kostümü için ilham olacaktır. Ayrıca kostümün bir benzerini Sabretooth, neredeyse bire bir aynısını ise ilk dönemlerinde X-23 giyecektir.

Zaman içinde değişen Wolverine kostümlerinden bir kısmı.

  • Logan, her bulduğu fırsatta özellikle küçük yaştaki karşı cinsten kahramanlara akıl hocalığı rolünü üstlenir. Sakın yanlış anlamayın, hiçbirine karşı cinsel bir eğilimi olmamıştır, ama genç kızlara karşı bir yumuşak karnı olduğu da bir gerçektir. Sırasıyla Kitty Pride, Jubilee ve Armor, Logan’ın himayesine girmiştir.
  • X-Men Hakkında İlginç Bilgiler adlı yazımda da belirttiğim gibi; daha büyük ve güçlü birinin daha küçük bir takım arkadaşını aradaki mesafeyi hızlıca kapatmak amacıyla rakibine doğru fırlatma manevrasına “Fastball Special” denmektedir. X-Men’den Colossus ve Wolverine, bu manevrayı ilk uygulayan kahramanlar olmasa da ünlü olmasını sağlamışlardır.
  • Jean Grey, Wolverine ve Cyclops arasında uzun süreye yayılan bir aşk üçgeni yaşanmıştır. Jean Grey ve Wolverine birkaç kez öpüşmüş olsa da Jean Grey, Cyclops’u tercih etmiştir.
Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar