Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Wolverine

Güçleri

Logan’ın birbirine bağlı üç temel mutant yeteneği vardır: İyileşme faktörü, gelişmiş duyular ve pençeler. Bunlara ek olarak, Weapon X projesi dahilinde iskeleti ve pençeleri adamantium kaplanarak neredeyse yok edilemez hale gelmiştir.

İyileşme Faktörü

Wolverine, ilk dönemlerde aslında bu güce sahip değildi. Evet, kemiklerinin adamantium olması onu oldukça güçlü kılıyordu, ancak 70’lerin X-Men serilerinde“Bu düşüşten Logan bile sağ çıkamaz!” gibi cümleler kurulmaktaydı. Ancak X-Men’in efsanevi yazarı Chris Claremont, 70’lerin sonundan 90’ların başına kadar geçen dönemde adım adım Wolverine’in iyileşme faktörünü geliştirerek deyim yerindeyse “çaktırmadan” günümüzdeki haline retconlamıştır. Hatta ve hatta Civil War sırasında Nitro tarafından sadece kemikleri kalana kadar buharlaştırıldığı halde dakikalar içinde sapasağlam geri dönmüştür (Artık iliklerinden mi çoğaldı, kafatası içinde kalan beyin hücrelerinden mi bilemedim).

Wolverine’in iyileşme yetenekleri, metabolizmasının alkol, zehir ve uyuşturuculara karşı da dirençli olmasını sağlamaktadır. Sıklıkla sarhoş resmedilen Logan’ın o hale gelene kadar ne kadar içtiğini gelin de hesaplayın bakalım! Tüm bunların yanında Çizgi Roman Kahramanları – Gözden Kaçan Özellikleri adlı yazımızda da değindiğimiz gibi; Wolverine her türlü yarayı iyileştirebilmektedir, ancak yaraların verdiği acıya karşı bir bağışıklığı yoktur. Sıklıkla içinde bulunduğu bir durumdan kurtulmak ya da rakiplerine üstünlük sağlamak için kendini yaralamayı göze aldığı düşünülürse Logan’ın nasıl bir psikolojik durumu olduğuyla ilgili bilimsel bir makale yazılsa eminim en az Batman’in Taşıdığı Psikolojik Bozukluklar ile yarışacak seviyede bir rapor ortaya çıkardı.

Wolverine Vol. 3 #048 (2007)

Nitro, Wolverine’i kemiklerine kadar yok ederken… Wolverine Vol. 3 #048 (2007)

Yükselmiş Duyular

Wolverine’in hayvani tabiatı, başta koku alma olmak üzere tüm duyularını da yükseltmiştir. Bir hayvan gibi binlerce kokuyu birbirinden ayırt edebilmekte ve aldığı kokuyla iz sürebilme, hatta nokta atışı kişileri bulabilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca işitme duyuları da bir köpek kadar iyi çalışmaktadır.

Pençeler ve Adamantium İskelet

Wolverine’in pençelerinin, ilk dönemlerde Weapon X programı sırasında takıldığı söyleniyordu. Ancak 2001’de yayınlanan Wolverine: Origin‘de pençelerinin doğuştan gelen mutant yeteneklerine dahil olduğu yönünde retcon yapıldı.

Weapon X programı dahilinde pençeleri de tıpkı iskeleti gibi adamantium kaplanmıştır. Adamantium iskelet formülü, normal insan vücuduna yerleştirildiğinde metal zehirlenmesine yol açmaktadır. Bu yüzden ancak Logan ve Sabretooth gibi iyileşme faktörü olan mutantlara uygulanabilmektedir.

Yetenekleri

Wolverine, uzun yaşamının verdiği avantajla birçok farklı birikime sahiptir. Japonca, Rusça, Çince, İspanyolca ve Arapça gibi dünya üzerinde oldukça geçerliliği olan dilleri akıcı olarak konuşabilmektedir. Bunlar yanında Japonya’a geçirdiği dönemlerde yanında neredeyse her dövüş sanatında ve silahta ustalaşma sansı olmuştur. Ordu ve CIA gibi örgütlerle geçirdiği dönemlerde ise hemen her türlü silah yanında birçok farklı kara ve hava aracını kullanmayı öğrenmiştir.

Hulk vs Wolverine (2009) adlı çizgi filmden bir kare

Wolverine’in Çizgi Roman Tarihindeki Yeri

Wolverine’e tavır, davranış ve hayat görüşü açısından bakıldığında tıpkı Punisher gibi 70’li yılların sonunda ortaya çıkan anti-kahraman akımının tipik bir örneği olduğu görülür. Konunun detayları için uzunca bir yazı yazmam gerekir. Ancak çok kısaca özetleyecek olursam; Vietnam Savaşı ve yine o dönemler patlak veren Watergate Skandalı sonrasında devlet olgusuna olan güvenlerini tümden yitiren jenerasyonun bir dışa vurumudur anti-kahramanlar. Kanunları kafasına göre uygulayan ve yıllarca toplumun gözüne sokulan izci çocuk tiplemesinden uzak olan bu tiplemeler 70’ler sonu, 80’ler başı dönemde sinemada da etkisini göstermiştir. Hatta anti-kahraman konseptinin bir parodisi olan Deadpool, bu ekolün devamıdır.

Bunun yanında, Wolverine, satışları düştüğü için tekrar yayınlanmaya başlayan X-Men serisini topyekün iptal edilmekten kurtaran Cyclops, Storm, Nightcrawler ve Colossus ile birlikte 70’lerin efsane kadrosuna dahildir. Bugün hayatımızda bir X-Men varsa bunda diğer tüm üyeler (hatta şahsi favorim olan Cyclops bile) bir yana, Wolverine’in katkısı belki de en büyüğüdür.

Giant Size X-Men kadrosu (1975). Storm, Colossus, Wolverine, Cyclops, Banshee, Thunderbird, Sunfire ve Nightcrawler

Hafıza Sorunsalı

Wolverine, 2005 yılında yayınlanan ünlü House of M adlı crossover event‘ine kadar Alpha Flight tarafından vahşi doğada bulunduğu dönemden öncesini hatırlamıyordu. Hatta Wolverine’in geçmişindeki karanlıklar, sık sık X-Men serilerinin ana konusu olarak karşımıza çıkıyordu. Hatta 2000 yılında gösterime giren X-Men filmi de yine benzer şekilde Logan’ın geçmişi hakkında hiçbir şey bilinmemesi üzerine kuruluydu.

Elbette 90’lı yılların sonundan itibaren yıllardan itibaren mini seri formatında Logan’ın geçmişiyle ilgili birçok hikaye yayınlanmıştı, ancak tam olarak tüm hayatının açığa çıkması Origin (2001), Origins (2006) ve Origin II (2014) adlı serilerle mümkün olmuştur. Malumunuz, Logan uzun bir hayat yaşadı, gelecekte neler öğreniriz kim bilir?

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar